Νίκη με… μεγάλη ανατροπή για Σάλκε!

ΦΩΤΟ REUTERS
Μπορεί να έχανε στο ημίχρονο με 2-0 μέσα στην έδρα της Μάινζ, αλλά η ομάδα του Ραλφ Ράνγκινγκ -με αντεπίθεση διαρκείας- έκανε την ανατροπή (2-4) και πήρε ένα… μεγάλο “διπλό”. Γκολ ο Ίβανσιτς, βασικός ο Παπαδόπουλος. Τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα..
Μόλις στο 8′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Αντρέας Ίβανσιτς, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σότο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στο 57′ η Σάλκε μείωσε σε 2-1, με τον Ραούλ να δημιουργεί και τον Χούντελααρ να πλασάρει προ κενής εστίας. Οι “βασιλικοί μπλε” έφερεαν το ματς στα ίσα στο 64′ με την κεφαλιά του Χόιβεντες.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους έκαναν την ολική επαναφορά στο 82′, με τον Ματίπ να σκοράρει. Το… κερασάκι στην σπουδαία νίκη της Σάλκε πέτυχε ο πρώην άσος των γηπεδούχων Φουξ, με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάιντς (Τόμας Τούχελ): Μίλερ, Καλίτζιουρι, Σβένσον, Νοβέσκι, Φατί, Πολάνσκι, Σότο (78′ Γαβράνοβιτς), Ρίσε (46′ Μότινγκ), Ιβανσιτς, Στίμπερ (61′ Κίρχοφ), Αλαγκουί.

Σάλκε (Ράλφ Ράγκνικ): Φέρμαν, Χιόγκερ, Χιόβεντες, Μάτιπ, Φουξ, Παπαδόπουλος, Χόλτμπι, Μοράβεκ (46′ Φαρφάν), Ραούλ, Χουράδο (46′ Ντράξλερ), Χούντελααρ (86′ Μαρικά).