24oC Αθήνα

Νίκησε άνετα η Οντένσε

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα Δανίας, επικρατώντας με 2-0 της Νόρντζελαντ στην έδρα της.
Η Οντένσε έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, μιας και η αντίπαλος της αποδείχτηκε μέτριας δυναμικότητας. Ο ρυθμός των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακός για 60′ και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πίεσαν υπερβολικά τη Νόρτζελαντ.

Η ομάδα του Ένρικ Κλάουσεν είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέασεν, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς προβάδισμα. Στο 12΄ο Αντρεάσεν έστειλε για πρώτη φόρα την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο 32χρονος σκόραρε και πάλι στο αντίστοιχο λεπτό του δευτέρου μέρους και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Την επόμενη αγωνιστική, η Οντένσε, αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κοπεγχάγη σε μια δυνατή αναμέτρηση, από την οποία οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού θα μπορούν να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα.