Νίκησε στο ΣΕΦ, πανηγύρισε στη Μάλαγα

Ο Ολυμπιακός πήρε εκδίκηση για την ήττα του στη Γερμανία επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 86-69 αλλά πήρε ακόμα μεγαλύτερη χαρά από τη νίκη της Μάλαγα επί της Ρεάλ που τον φέρνει αγκαλιά με την πρώτη θέση στον όμιλο.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 86-69 των Γερμανών χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των Θοδωρή Παπαλουκά και Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Από κοντά και οι Κώστας Παπανικολάου και Βασίλης Σπανούλης. Πλέις και Χάινς οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Αν και οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν μπήκαν καλά στην πρώτη περίοδο και άφησαν τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν για κάτι καλύτερο, στις υπόλοιπες τρεις έδειξαν πιο σοβαροί και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, απολαμβάνοντας παράλληλα και τη μοναξιά της κορυφής στο όμιλο τους μετά το δώρο του Γιώργου Πρίντεζη και της παρέας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 48-34, 66-51, 86-69

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς) Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 4, Σπανούλης 16 (1 τριπ., 3ασ.), Μπουρούσης 12 (12ριμπ.), Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 16 (8 ριμπ.), Νίλσεν 6, Παπανικολάου 12(3), Έρτσεγκ , Τεόντοσιτς 3 (1), Χαλπερίν, Γκόρντον 2