24oC Αθήνα

Νταμπλούχος ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Ατρόμητο

– Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 25ο Κύπελλο στην ιστορία του νικώντας τον Ατρόμητο 2-1
– Ο τελικός πήγε στην παράταση. 1-1 το αποτέλεσμα των 90′ απ’ τα τέρματα των Τζεμπούρ και Ιγκλέσιας
– “Χρυσό” γκολ του Φουστέρ στη λήξη της παράτασης
– Οι Πειραιώτες κατέκτησαν έτσι το 15 τους νταμπλ – Δείτε ΦΩΤΟ & VIDEO
– Μικρή ένταση μετά τη λήξη του τελικού από φιλάθλους που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο

Ολοκληρώνεται ο γύρος του θριάμβου, με τον Ερνέστο Βαλβέρδε βουρκωμένο και τον κόσμο να αποθεώνει τους μεγάλους νικητές

Και ο γύρος του θριάμβου, με αρκετό κόσμο να βρίσκεται ακόμη στο Ολυμπιακό Στάδιο

Συγκινητικές στιγμές για τον Βαλβέρδε, που ακούει το όνομά του από τους φίλους του Ολυμπιακού

Το Κύπελλο στα χέρια του Βασίλη Τοροσίδη

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Ράφικ Τζιμπούρ

Οι φίλοι του Ατρόμητου αποχωρούν σταδιακά από τις κερκίδες τους, τη στιγμή που αυτοί του Ολυμπιακού αποδοκιμάζουν μια μερίδα δικών τους που προκάλεσε προς στιγμή ένταση

Υπάρχει προσωρινά μία ένταση.

Οι άνθρωποι του πειραϊκού συλλόγου κάνουν ότι μπορούν προκειμένου να τους απομακρύνουν.

Στον αγωνιστικό χώρο εισήλθαν οπαδοί του Ολυμπιακού που πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες των Πειραιωτών την κατάκτηση του Κυπέλλου.

ΛΗΞΗ του αγώνα.

119′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-2. Ο Φουστέρ χτυπάει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό

Δεύτερο μέρος παράτασης

Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

103′ Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό, όμως η μπάλα έφυγε άουτ

103′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μοντέστο στη θέση του Μανιάτη

101′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα για φάουλ στον Μιραλάς.

99′ Ο Φετφατζίδης έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ

97′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ζουέλα στη θέση του Ιγκλέσιας. Την ίδια ώρα, ο Δημούτσος δείχνει να μην… πατάει καλά

96′ Καλή εκτέλεση φάουλ απ’ τον Ορμπάιθ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Ιτανζ

93′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Τρομερή κάθετη μπαλιά του Φετφατζίδη στον Μιραλάς, που έκανε το πλασέ με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Έναρξη της παράτασης

Το ματς πάει παράταση!

90+3′ Ο Μιραλάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζιμπούρ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ιτάνζ απόκρουσε. Κράτησε την ομάδα του ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

86′ Γέμισμα του Μανιάτη, ο Ιτάνζ με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.

85′ Πρώτη επαφή του Φουστέρ με την μπαλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Τομάς έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ

82′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ στη θέση του Μακούν

77′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Σφακιανάκης στη θέση του Μπρίτο.

76′ ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-1. Ο Ιγκλέσιας εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Επστάιν πλασάρε, η μπάλα κόντραρει και στον Χολέμπας και πήγε στα δίχτυα του Κάρολ.

72′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης στη θέση του Αμπντούν

68′ Κίτρινη κάρτα στον Ορμπάιθ

63′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. ο Καραμάνος στη θέση του Τάτου

62′ Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας

62′ Μακούν και Μιραλάς συνδυάστηκαν όμορφα μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του δεύτερου βρήκε πάνω στον Φυτανίδη.

Μπαίνει σε λίγο στο παιχνίδι ο Καραμάνος, Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τάτος

60′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Τάτος, με δέκα για λίγο ο Ατρομητος

60′ Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο. Πλέον και τα δύο αμυντικά χαφ της ομάδας του Δώνη έχουν κάρτα, πράγμα που θα δυσκολεύει τα μαρκαρίσματά τους.

58′ Πρώτη καλή φάση στην επανάληψη, απ’ τον Ατρόμητο. Ο Επστάιν εκτέλεσε το φάουλ, οι παίκτες του Ατρόμητου αρχικά απομάκρυναν την μπάλα. Ο Γερμανός την παρέλαβε εκ νέου και έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Ατρόμητος κρατά την μπάλα στην κατοχή του στο πρώτο 10λεπτο και προσπαθεί να φτιάξει ευκαιρίες στην εστία του Κάρολ. Αρκετές λάθος πάσες και απ’ τις δυο ομάδες.

49′ Σουτ του Σκόνδρα με το αριστερό, ο Κάρολ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και άφησε την μπάλα να περάσει άουτ.

Έναρξη δεύτερου μέρους

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

Καλός ρυθμός στο πρώτο μέρος. Ο Ατρόμητος άργησε πολύ να αφήσει την αμυντική του συμπεριφορά, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων εξ αρχής, είχε ένα χαμένο πέναλτι με τον Χολέμπας και ένα γκολ, με τον Τζεμπούρ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

44′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας

36′ Μεγάλη ευκαιρία για Ατρόμητο. Ο Επστάιν έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Ο Μπρίτο έκανε την κεφαλιά, ψηλά όμως πάνω από το δοκάρι του Κάρολ.

35′ Νέα καλή στιγμή από Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Τοροσίδης σηκώθηκε μόνος του, όμως η κεφαλιά που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη

Η δεξιά πτέρυγα του Ολυμπιακού με Τοροσίδη και Αμπντούν δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ατρόμητου.

29′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-1. Τρία λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ. Ο Μανιάτης έκανε αρχικά τη σέντρα, η Φυτανίδης έδιωξε πάνω στον Αμπντούν που γύρισε στον Τζεμπούρ κι αυτός με ωραίο σουτ νίκησε τον Ιτάνζ.

25′ Ο Χολέμπας έστειλε την μπάλα άουτ. Το 0-0 παραμαίνει. Ο διεθνής αμυντικός εκτέλεσε το πέναλτι, ο Ιτάνζ έπεσε στην αντίθετη γωνία, όμως ο Χολέμπας δεν σημάδεψε σωστά. Η μπάλα πέρασε άουτ.

24′ Πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Σκόνδρας έκανε πέναλτι στον Μανιάτη

21′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Μήτρογλου την παρέλαβε, προσπάθησε να ξεφύγει από τον Μέλμπεργ, αλλά έκανε το σουτ από δεξιά και πλάγια, το οποίοό έφυγε άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Κάρολ.

18′ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο Οικονόμου έδιωξε σε πρώτο χρόνο, ο Μακούν που παρέλαβε την μπάλα σούταρε δυνατά άουτ.

15′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, στον Οικονόμου

Σε… μεγάλα κέφια ο Αμπντούν

7′ ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Καταπληκτική μπαλιά-λόμπα του Ορμπάιθ στον Τζεμπούρ, ο Αλγερινός σούταρε, αλλά ο Ιτάνζ απέκρουσε και οι αμυντικοί του απομάκρυναν τη μπάλα.

3′ Πρώτη φάση του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς προσπάθησε να περάσει τον Σκόνδρα, βρήκε χώρο σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Ιτάνζ.

1′ Έναρξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός στην σέντρα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ατρόμητος (Δώνης): Ιτανζ, Σκόνδρας Οικονομου, Φυτανίδης, Τομας, Ιγκλεσιας, Δημουτσος, Μπριτο, Επσταιν, Τάτος, Μήτρογλου

Στον πάγκο του Ατρομήτου είναι οι: Ράντμαν, Καραγκούνης, Νάστος, Μπάλλας, Σφακιανάκης, Καραμάνος, Ζουέλα.

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε)
: Κάρολ, Τοροσίδης, Μελμπεργκ, Παπαδόπουλος, Χολεμπας, Ορμπάιθ Μανιάτης, Μακούν, Αμπντούν, Τζεμπούρ, Μιλαράς

Στον πάγκο του Ολυμπιακού θα είναι οι: Μέγερι, Μοδέστο, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Μαρκάνο, Διαμαντάκος και Ποτουρίδης.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας
Βοηθοί: Δημήτρης Σαϊραδάρης, Λεωνίδας Βασιλειάδης

Στο γήπεδο βρίσκεται ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Σοφοκλής Πιλάβιος, όπως και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Φερνάντο Σάντος

Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι δυο ομάδες

ΦΩΤΟ NewsIt

H ατμόσφαιρα στις κερκίδες είναι εξαιρετική. Όσο περνά η ώρα, τόσο μειώνονται τα κενά καθίσματα στο ΟΑΚΑ.

ΦΩΤΟ Newsports

Έφτασε και η αποστολή του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Με οδηγό τον Σάββα Θεοδωρίδη οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν χορτάρι για την αναγνωριστική βόλτα. Μετά από λίγα λεπτά πήγαν στα αποδυτήρια

ΦΩΤΟ FNewsIt

Στο ΟΑΚΑ έφτασε δίχως ιδιαίτερα προβλήματα η αποστολή του Ατρομήτου.

ΦΩΤΟ NewsIt

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης δεν θέλησε να κάνει κάποια δήλωση στους δημοσιογράφους πριν το ματς.

ΦΩΤΟ NewsIt Ώρα 17:45 Πάνω από 500 μηχανάκια με φίλους του Ολυμπιακού κάνουν πορεια προς το ΟΑΚΑ

Οι… τελικοί των τελικών! (VIDEOS)

– 70ος τελικός κυπέλλου Ελλάδας. 37ος τελικός για τον Ολυμπιακό που ψάχνει το 15ο του νταμπλ. Έχει 24 κατακτήσεις

– Ο 32άχρονος Ηλίας Σπάθας θα διαιτητεύσει τον πρώτο τελικό Κυπέλλου Ελλάδας στην καριέρα του

– Ο Γιώργος Σιδέρης του Ολυμπιακού με έξι γκολ είναι ο πρώτος σκόρερ του θεσμού.

– Με τον Ατρόμητο φέτος ό Ολυμπιακός έχει δύο νίκες 1-0 (Μαρκάνο) και 0-2 (Μαρκάνο, Φετφατζίδης).

– Στις 10 τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων δεν υπάρχει ισοπαλία. 2 νίκες ο Ατρόμητος-8 νίκες ο Ολυμπιακός.

– Αυτός ο αγώνας θα είναι ο τελευταίος του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των Πειραιωτών