Ο Μέσι γλίτωσε στο φινάλε την Μπάρτσα(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Οι Καταλανοί “φλέρταραν” με την πρώτη τους ήττα μετά από 7 μήνες αλλά ο Λιονέλ Μέσι στο 90′ έσωσε την παρτίδα. Η Μπιλμπάο που τελείωσε με 10 παίκτες το ματς διατήρησε το αήττητο σε 10ο συνεχόμενο ματς και επέτρεψε στην Ρεάλ να ξεφύγει με 3 βαθμούς από την “αιώνια” αντίπαλο.

“Όργια” μέρα μεσημέρι – Μοίρασε… επτάρα η Ρεάλ (VIDEO)

Η χώρα των Βάσκων είναι αφιλόξενη για την Μπαρτσελόνα μιας και εκεί είχε γνωρίσει την τελευταία της ήττα στην Ισπανία. Στις 30 Απριλίου είχε χάσει από την Σοσιεδάδ και η Μπιλμπάο λίγο έλειψε να της σπάσει το αήττητο των 23 αγώνων.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Ερέρα στο 20′ αλλά 4 λεπτά αργότερα ο Φάμπρεγκας απάντησε. Το αυτογκόλ του Πικέ στο 80′ έβαλε σε πολύ δύσκολή θέση την Μπαρτσελόνα που σώθηκε από τον Μέσι στο τέλος, μετά από τραγικά λάθη της άμυνας της Αθλέτικ. Ο Αμορεμπιέτα αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ματς.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Μαγιόρκα-Σεβίλλη 0-0
Μπέτις-Μάλαγα 0-0
Λεβάντε-Βαλένθια 0-2 (31′ αυτ. Βέντα, 50′ Κοστα)
Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 7-1 (23’, 54’ πεν. 58’ Ρονάλντο, 34’ Πέπε, 40’ Ιγκουαΐν, 63’, 81’ Μπενζεμά- 31’ Ιμπραΐμα)
Γρανάδα-Σανταντέρ 0-0
Σαραγόσα-Σπόρτινγκ Χιχόν 2-2 (28΄Μπότια αυτ., 90΄Πόστιγκα-31΄, 44΄ Μπαράλ)
Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ 0-0
Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιέδαδ 4-0 (12΄Πίτι, 49΄, 62΄ Μίτσου, 72΄Τρασόρας)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 2-2 (20′ Ερέρα, 80′ αυτ. Πικέ – 24′ Φάμπρεγκας, 90′ Μέσι)
Χετάφε – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2 (40′ Μπαράδα, 49′ Μίτσελ, 83′ πεν. Κάστρο – 30′ πεν. Φαλκάο, 80′ Ντομίνγκες)