Σάββατο, 27 Απρ.

Ο Τεόντοσιτς “εκτέλεσε” τον Παναθηναϊκό – Βαριά ήττα στη Μόσχα

Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντέξει στο δεύτερο μέρος, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και η ήττα με 86-69 ήρθε φυσιολογικά. Το κακό για τους “πράσινους” είναι ότι ηττήθηκαν με μεγάλη διαφορά και θα έχουν μειονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, πήρε πόντους από πολλούς παίκτες στην επίθεση και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 13-12. Η συνεργασία Τεόντοσιτς – Κρίστιτς ήταν άψογη στο πρώτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 12-3 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους.

Αυτό δεν πτόησε τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” με τον Διαμαντίδη στον πάγκο, έτρεξαν σερί 8-0 και πλησίασαν στους 2 πόντους (25-23). Με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες το ημίχρονο έκλεισε 35-31, με καλάθι στο τέλος του χρόνου του Μίλος Τεόντοσιτς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ βρήκε τρόπους να ανοίξει την άμυνα του Παναθηναϊκού, είτε με αιφνιδιασμούς είτε με τρίποντα και με σερί 7-0, προηγήθηκε με 8 πόντους (46-38). Η αδυναμία του Καπόνο στην άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στον Γουίμς να πετύχει 9 πόντους και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (58-43). Οι Ρώσοι είχαν απάντηση σε ό,τι κι αν δοκίμασε ο Αργύρης Πεδουλάκης αφού είχαν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75 (7/12 τρίποντα) και έτσι το “καταστροφικό” τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 66-50, με τον Παναθηναϊκός να δέχεται 31 πόντους και να πετυχαίνει 19.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και η διαφορά αντί να μειωθεί είχε συνεχώς αυξητικές τάσεις. Έφτασε στους 26 πόντους (79-53) και σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και με σερί 10-0 μείωσε στους 16.

Ο Τεόντοσιτς που έκανε μεγάλη εμφάνιση με τρίποντο στη λήξη του χρόνου της επίθεσης έβαλε… φρένο στους “πράσινους” και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ. Αυτό ήταν το 86-69 που σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός θα μειονεκτεί, λογικά, σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ΤΣΣΚΑ.

Ο Καούν με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες έκρυψε το καλάθι στους παίκτες του Παναθηναϊκού ενώ Τεόντοσιτς και Γουίμς με 20 και 19 πόντους βομβάρδισαν από την περιφέρεια.

Οι “πράσινοι” είχαν σε κακή ημέρα τον Διαμαντίδη και οι Λάσμε, Γκιστ και Μασιούλις δεν μπορούσαν να τα βάλουν με τα θηρία των Ρώσων.

Ο Παναθηναϊκός αντεμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική στο Κάουνας τη Ζαλγκίρις και θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να κρατήσει ανοιχτή την πόρτα της πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μίτσοβ 10 (4/10 σουτ, 4 ασίστ), Τζάκσον 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρίστιτς 8 (4/7 δίποντα), Γουίμς 19 (5/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 λάθη, 4 ασίστ), Έρτσεγκ 5 (1), Κρίστμας, Καούν 13 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ, 5 κοψίματα).

Παναθηναϊκός: Μπράμος (0/2 τρίποντα), Μασιούλις 15 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καπόνο 5 (2/6 σουτ), Ούκιτς 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 λάθη, 3 ασίστ), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γκιστ 12 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπανκς 3 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6 (3/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ).