Τρίτη, 23 Απρ.

Ο Τσέζαρεκ λύτρωσε τον Άρη στο 90′

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Οι κίτρινοι αν και είχαν το αριθμητικό αποτέλεσμα από το 39′, χρειάστηκαν το γκολ του Τσέζαρεκ στις καθυστερήσεις για να νικήσουν με 1-0 τον Εργοτέλη στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Οι Κρητικοί το πάλεψαν το ματς, είχαν ευκαιρίες όσο έπαιζαν με 11 παίκτες αλλά στο τέλος λύγισαν. Ο Άρης κρατάει μόνο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς αφού δεν είχε καλή απόδοση στο ματς.

Ο Εργοτέλης που θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τις ευκαιρίες του Λεάλ και του Μπούντιμιρ είδε στο 39′ τον Ολίσε να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όταν έπιασε τη μπάλα με τα χέρια αν και ο διαιτητής δεν είχε σφυρίξει.

Ο Άρης όπως ήταν λογικό ανέλαβε τα ηνία του αγώνα όμως δεν μπορούσε να φτάσει με ιδιαίτερες αξιώσεις στην περιοχή του Δασκαλάκη.

Ο Χαβίτο ήταν ο πιο κινητικός παίκτης του Κούπερ και ήταν αυτός που είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο ματς.

Χρειάστηκε το ματς να φτάσει στις καθυστερήσεις για να καταφέρει ο Άρης να σημειώσει το γκολ της νίκης. Ο Τσέζαρεκ που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του Εργοτέλη και έστειλε τη μπάλα στα διχτυα βάζοντας “φωτιά” στο Κλεάνθης Βικελίδης.