Τρίτη, 23 Απρ.

Ο Βαλβέρδε σταμάτησε τη Μπαρτσελόνα! (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Βαλένθια του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε διπλάσιες τελικές προσπάθειες από την Μπαρτσελόνα, η οποία θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη που έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το Μεστάγια. Τρίτη απώλεια βαθμών των Καταλανών στο πρωτάθλημα.

Στο 33ο λεπτό ο Αργεντινός μέσος Έβερ Μπανέγα άνοιξε το σκορ για τις “νυχτερίδες” και έβαλε περισσότερα εμπόδια στον Τζόρδι Ρόουρα, που συνεχίζει μέχρι τα μέσα Μαρτίου στον πάγκο των κυπελλούχων Ισπανίας, όσο ο Τίτο Βιλανόβα θα αναρρώνει στη Νέα Υόρκη.

Ο Λιονέλ Μέσι συνέχισε το σερί σκοραρίσματος, το οποίο διεύρυνε στα 12 ματς πρωταθλήματος, ευστοχώντας σε πέναλτι που κέρδισε ο Πέδρο στο 39ο λεπτό. Η Βαλένθια πίεσε στη συνέχεια για τη νίκη και έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με το Βίκτορ Βαλδές να κρατάει την ισοπαλία.