Τρίτη, 23 Απρ.

Οι “γκέισες” κατέκτησαν τον κόσμο του… ποδοσφαίρου!

REUTERS
Χωρίς τα γνωστά κιμονό τους οι ιαπωνέζες κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και να αναδειχθούν πρωταθλήτριες κόσμου!
Η Ιαπωνία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κατάκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών που διεξήχθη στη Γερμανία, επικρατώντας στον τελικό των ΗΠΑ με 3-1 στα πέναλτι. Αυτό είναι το πρώτο τρόπαιο στη διοργάνωση για τη χώρα του «ανατέλλοντος ήλιου».

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε ισόπαλη 1-1 και η παράταση 2-2, για να “λάμψει” ύστερα η τερματοφύλακας της ασιατικής ομάδας, Αγιούμι Καϊχόρι, που απέκρουσε τα χτυπήματα των Χιθ και Μποξ (η Λόιντ σούταρε άουτ).

Στα πρώτα 90 λεπτά οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με τη Μόργκαν στο 69ο λεπτό, για να δεχθούν την ισοφάριση από τη Μιγιάμα, στο 81΄. Η Γουάμπαχ έκανε το 2-1 στο 104΄, για να ισοφαρίσει εκ νέου η Σάβα στο 117΄.

Την τρίτη θέση κατέλαβε η Σουηδία, που στο μικρό τελικό του Σαββάτου νίκησε τη Γαλλία με 2-1.