Οι μεγαλύτερες νίκες του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο

Η νίκη με 6-0 επί της Καλλιθέας είναι μία από τις δέκα μεγαλύτερες στην ιστορία του ΠΑΟΚ στον θεσμό του κυπέλλου, ενώ ο “δικεφάλος του βορρά” ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ με πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο.

Η πρώτη δεκάδα όπως την παραθέτει η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στην επίσημη ιστοσελίδα της:

ΠΑΟΚ – Ατλαντίς Θεσσαλονίκης 11-0 (1959/ 60)

ΠΑΟΚ – Ενωση Χαλάστρας 10-0 (1958/ 59)

ΠΑΟΚ – Νεάπολη Θεσσαλονίκης 9-1 (1952/53)

Λαμία – ΠΑΟΚ 1-9 (1984/85)

ΠΑΟΚ – Κεραυνός Θεσσαλονίκης 8-1 (1959/60)

ΠΑΟΚ – Ομόνοια Σίνδου 8-0 (1961/62)

ΠΑΟΚ – Μουδανιά 7-2 (1973/74)

ΠΑΟΚ – Αρίων 7-1 (1967/68)

ΠΑΟΚ – Αναγέννηση Καρδίτσας 7-0 (1982/83)

ΠΑΟΚ – Καλλιθέα 6-0 (2012/13)

Σε ό,τι αφορά το εντυπωσιακό 11-0, στις 18 Οκτωβρίου 1959 επί της Ατλαντίδος, που παραμένει ένα ακατάρριπτο επίτευγμα μέχρι και σήμερα, ο ΠΑΟΚ είχε φιλοξενήσει στο γήπεδο της Τούμπας την ομάδα από την Άνω Πόλη της Θεσσαλονίκης, μία εβδομάδα πριν από την ιστορική πρεμιέρα της Α’ Εθνικής κατηγορίας και ήταν καταιγιστικός. Πέτυχε 11 γκολ με σκόρερ τους: Κιουρτζή (5 γκολ), Κουϊρουκίδη (3 γκολ), Λέναδρο (2 γκολ) και Τσίντογλου (1 γκολ).

Με τα πέντε γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Καλλιθέα ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ των πέντε γκολ σε ένα 45λεπτο, που είχε σημειώσει την περίοδο 1974-75 επί της Καστοριάς.

Τότε, οι Σαράφης (2), Κερμανίδης (2) και Κούδας είχαν πετύχει τα πέντε γκολ του “Δικεφάλου”, που τελικά επικράτησε με 7-1 της Καστοριάς, σκορ που παραμένει η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο πρωτάθλημα, μαζί με το 7-1 επί της Καλαμάτας την σεζόν 2001-2002.