Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-0

Ο Μήτρογλου σκόραρε δύο φορές στο Γ. Καραϊσκάκης, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Το NewsIt.gr από το Γ. Καραϊσκάκης σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του ντέρμπι. Επεισόδια και συλλήψεις που καθυστέρησαν 1 ώρα την έναρξη.

Το 51ο ντέρμπι Ολυμπιακού – Παναθηναϊκου με γηπεδούχους τους ερυθρόλευκους, κλέβει την παράσταση στην 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Το NewsIt.gr σας μεταφέρει το κλίμα από το μεγαλύτερο ντέρμπι της χώρας με συνεχής ενημέρωση και βίντεο.

ΩΡΑ 21:28 Λήξη αγώνα. ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 2-0

94′ Σουτ με το αριστερό από τον Πάντο πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τζόρβα.

93′ Γυριστό του Σισέ πολύ άουτ.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′ Παράλληλη σέντρα του Ζαϊρί, πέρασε από όλους.

88′ Δυνατό σουτ του Κατσουράνη πέρασε άουτ.

87′ Ο Όσκαρ απέναντι από τον Τζόρβα κάνει άψυχο πλασέ και στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. .

84′ Κίτρινη κάρτα ο Λέτο για διαμαρτυρία.

82′ Κεφαλιά ο Ζιλμπέρτο αρκετά άουτ.

81′ Ο Σισέ βγήκε από τα δεξιά προσπάθησε να πλασάρει τον Νικοπολίδη, που έκανε λανθασμένη έξοδο, όμως ο Γάλλος από δύσκολη γωνία δεν μπόρεσε να σκοράρει.

76′ Μακρινό σουτ του Νίνη, εύκολα μπλόκαρε ο Νικοπολίδης.

75′ Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σαλπιγγίδης δίνει τη θέση του στον Χριστοδουλόπουλο.

73′ Ξανά στην επίθεση ο Ολυμπιακός που έχει βρει πολλούς χώρους. Ο Μήτρογλου πάσαρε στον Ντουντού, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ.

71′  Μεγάλη ευκαιρία για τον Μήτρογλου. Ο Ζαϊρί που άλλαξε πλευρά μετά τις αλλαγές έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μήτρογλου βρήκε την μπάλα αλλά την έστειλε άουτ.

69” Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τραυματίας και ο Λεονάρντο, δίνει τη θέση του στον Πάντο.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού

66′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ σε πλεονεκτική θέση σούταρε δυνατά ο Νικοπολίδης όμως αντέδρασε σωστά σε δύο χρόνους.

63′ Αλλαγές: Ο Ραούλ Μπράβο χτύπησε και αντικαταστάθηκε από τον Ντομί.
Ο Νίνης στη θέση του Σιμάο.

60′ Μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

59′ Η ψυχολογία πλέον είναι σαφέστατα με το μέρος των γηπεδούχων.

55′ Λέτο στη θέση του Γκάμπριελ. Έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους του Ολυμπιακού.

54′ Απίστευτο γκολ του Μήτρογλου. ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 2-0. Σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά, γυριστό του Κώστα Μήτρογλου, κανένα περιθώριο αντίδρασης από τον Τζόρβα.

50′ Σουτ του Ραούλ Μπράβο, στην αγκαλιά του Τζόρβα.

48′ Μακρινό σουτ του Γκάμπριελ μακριά από την εστία του Νικοπολίδη.

ΩΡΑ 20:40 Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

ΩΡΑ 20:30 Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Νικόλας Πατέρας βρίσκεται σε σουίτα του Γ. Καραϊσκάκης και παρακολουθεί το ματς.

Σύνοψη πρώτου μέρους: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το ματς έχοντας για ένα περίπου δεκάλεπτο τον έλεγχο του αγώνα. Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες εκμεταλλευόμενος την κακή λειτουργία της μεσαίας γραμμής του Ολυμπιακού.
Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να σκοράρουν από στημένη μπάλα. Καλύτερος ο ΠΑΟ, πιο ουσιαστικός ο Ολυμπιακός. Με εξαιρετικό ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο μέρος.

45′ Ο Μήτρογλου σκοράρει. ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 1-0. Ο Μέλμπεργκ πιάνει την πρώτη κεφαλιά, ψαλιδάκι από τον Ντουντού και ο Μήτρογλου μόνος του σκοράρει και πανηγυρίζει με το γνωστό τρόπο… πυροβολώντας.

37′ Αυξάνεται η πίεση του ΠΑΟ. Κόρνερ του Γκάμπριελ, κεφαλιά του Σαλπιγγίδη άουτ.

36′ Σέντρα – ξυράφι από τον Γκάμπριελ, κανείς δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

35′ Εκπληκτικό σουτ από μακριά του Βύντρα, έδιωξε ο Νικοπολίδης.

30′ Καλό σουτ του Σαλπιγγίδη πέρασε άουτ. Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον τα ηνία του αγώνα.

29′ Σουτ του Σαλπιγγίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Νικοπολίδης.

28′ Η πρώτη αναγκαστική αλλαγή στο ματς. Αβραάμ Παπαδόπουλος στη θέση του τραυματία Ζεβλάκοφ.

26′ Ο Ζεβλάκοφ χτύπησε και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος θα μπει στη θέση του.

26′ Κροτίδα έσκασε δίπλα στον Τζόρβα. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ ζαλίστηκε λίγο. Συνεχίζει χωρίς πρόβλημα.

25′ Σέντρα Σισέ από τα δεξιά η μπάλα κόντραρε στον Ζεβλάκοφ και με την παρέμβαση του Νικοπολίδη και του δοκαριού πέρασε κόρνερ.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο

17′ Ο Παναθηναϊκός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι. Σισέ και Σαλπιγγίδης αλλάζουν συνεχώς θέσεις.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Λάθος έξοδος από τον Νικοπολίδη, ο Σισέ σουτάρει, ο Μπράβο διώχνει πάνω στην γραμμή. Στην επιστροφή ο Γάλλος σούταρε άουτ.

9′ Εκπληκτικό σουτ του Μαρέσκα, εξίσου εντυπωσιακή και η επέμβαση του Τζόρβα.

8′ Το πρώτο καλό σουτ του παιχνιδιού από τον Σισέ, μπλόκαρε την μπάλα ο Νικοπολίδης.

5′ Σέντρα από τον Ζαϊρί, ο Μήτρογλου δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

4′ Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει πιο δυνατά. Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με τον Σισέ στην αριστερή πλευρά, τον Σαλπιγγίδη στην κορυφή και τον Γκάμπριελ δεξιά.

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ζεβλάκοφ (24′ Αβρ. Παπαδόπουλος), Μέλμπεργκ, Μπράβο (63′ Ντομί), Ντουντού, Μαρέσκα, Όσκαρ, Ζαϊρί, Λεονάρντο (69′ Πάντος), Μήτρογλου.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Σιμάο (63′ Νίνης), Κατσουράνης, Γκάμπριελ (55′ Λέτο), Σαλπιγγίδης (75′ Σαλπιγγίδης), Σισέ.

ΩΡΑ 19:35
Το ματς επιτέλους ξεκίνησε

ΩΡΑ 19:33 Καπνογόνο έπεσε δίπλα στον Τζόρβα, ο οποίος υπερασπίζεται την εστία που βρίσκεται στο πέταλο της Θύρας 7.

Δείτε πλάνα από τα επεισόδια που έγιναν πριν την έναρξη του αγώνα.

ΩΡΑ 19:31 Η σέντρα στον Ολυμπιακό. Μικρή καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων.

ΩΡΑ 19:28 Εκπληκτική ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των δύο ομάδων.

ΩΡΑ 19:20 Οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν στα αποδυτήρια και σε περίπου 10 λεπτά θα επιστρέψουν μαζί με τους διαιτητές για να ξεκινήσει το ματς.

Οι πρώτες φωτογραφίες από το πούλμαν του Παναθηναϊκού που σταμάτησε στο Καλλιμάρμαρο.

ΩΡΑ 19:00 Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα. “Κόκκινο” πανί για τους φίλους του Ολυμπιακού ο Σεμπάστιαν Λέτο.

ΩΡΑ 18:45 Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Νικόλας Πατέρας μπήκε στα αποδυτήρια και ζήτησε από τους παίκτες να μην φοβηθούν και να τα δώσουν όλα για τη νίκη. Χαρακτηριστικά τους είπε: “Μην φοβάστε τίποτα εγώ είμαι εδώ.”

ΩΡΑ 18:30 Βομβαρδισμένο τοπίο έξω από το Γ. Καραϊσκάκης

ΩΡΑ 18:27  Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων :

ΩΡΑ 18:19
Οπαδοί του Ολυμπιακού “αρματωμένοι” βρίσκονται στην Λεωφόρο Συγγρού απέναντι από αστυνομικές δυνάμεις.

ΩΡΑ 18:15
Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του Παναθηναϊκού εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών. Εκνευρισμένοι οι παίκτες και πρόεδρος της ΠΑΕ Νικόλας Πατέρας. Ένταση κατά την είσοδο τους στο γήπεδο.

ΩΡΑ 18:10 Τώρα ξεκίνησε το πούλμαν του Παναθηναϊκού, αλλά υπάρχει τεράστια κυκλοφοριακή συμφόρηση στους δρόμους που οδηγούν στο Γ. Καραϊσκάκης.

ΩΡΑ 18:08 Μαζί με το πούλμαν του Παναθηναϊκού θα φτάσει και ο Πρόεδρος της ομάδας, Νικόλας Πατέρας.

ΩΡΑ 18:01 Ο Σωκράτης Κόκκαλης έφτασε στο γήπεδο.

ΩΡΑ 17:57 Ο Ολυμπιακός συμφώνησε με τον Παναθηναϊκό για αλλαγή στην ώρα του αγώνα, 75 λεπτά αφού φτάσει η αποστολή των φιλοξενούμενων στο Γ. Καραϊσκάκης.

ΩΡΑ 17:56 Η αποστολή του Παναθηναϊκού βρίσκεται στο Δέλτα του Φαλήρου ακινητοποιημένη και κανείς δεν ρισκάρει να δώσει εντολή για να ξεκινήσει με την κατάσταση που επικρατεί.

ΩΡΑ 17:52 Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν φίλοι του Ολυμπιακού προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Η αστυνομία τους απομάκρυνε και ακολούθησαν οδομαχίες στους τριγύρω δρόμους. Στις συμπλοκές τραυματίστηκε ένας αστυνομικός ενώ κάηκε και μία μηχανή. Ο απολογισμός των επεισοδίων, μέχρι τώρα, είναι 7 συλλήψεις και 2 προσαγωγές.

ΩΡΑ 17:46 Η αποστολή των “πρασίνων” βρίσκεται ακινητοποιημένη στο Καλιμάρμαρο 45 λεπτά πριν την προκαθορισμένη έναρξη του ματς.

ΩΡΑ 17:39 Ο Παναθηναϊκός ζήτησε να μετατεθεί η ώρα έναρξης του παιχνιδιού κατά 75 λεπτά! από την ώρα που θα φτάσει η αποστολή στο γήπεδο.

ΩΡΑ 17:32 Επεισόδια στην Παραλιακή και στην Πειραιώς ανάμεσα σε δυνάμεις των ματ και οπαδούς του Ολυμπιακού. Αμφίβολη πλέον η έναρξη του παιχνιδιού στην ώρα που είχε οριστεί (18:30), καθώς το πουλμάν που μεταφέρει την αποστολή του Παναθηναϊκού δεν μπορεί να προσεγγίσει το γήπεδο.

ΩΡΑ 17:25 Τσιμεντόλιθοι και φωτιές στους δρόμους γύρω από το γήπεδο.

ΩΡΑ 17:20 Η αποστολή του Παναθηναϊκού δεν έχει φτάσει ακόμα στο γήπεδο. Η αστυνομία έχει σταματήσει το πούλμαν για να καθαρίσει τον δρόμο. Βόμβες μολότοφ και δακρυγόνα έπεσαν στον σιδηροδρομικό σταθμό.

ΩΡΑ 17:07 Βγήκαν και οι διαιτητές στον αγωνιστικό χώρο κάτω από χλιαρές αποδοκιμασίες του κοινού.

ΩΡΑ 17:05 Ο Νέρι Καστίγιο βρίσκεται στα επίσημα του γηπέδου.

ΩΡΑ 17:03 Οι παίκτες του Ολυμπιακού πάτησαν το χορτάρι του Γ. Καραϊσκάκης. Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι αποθεώθηκε, από τους λίγοστούς φιλάθλους που βρίσκονται μέσα στο γήπεδο και ανταπέδωσε.

ΩΡΑ 17:00 Οπαδοί του Ολυμπιακού χωρίς εισιτήριο προσπάθησαν να εισέλθουν στογήπεδο αλλά τους απέτρεψε η αστυνομία.

ΩΡΑ 16:55 Ισχυρότατες αστυνομικές δυνάμεις βρίσκονται στους τριγύρω δρόμους αφού αναμένεται η αποστολή του Παναθηναϊκού.

ΩΡΑ 16:50 Έφτασε η αποστολή των γηπεδούχων και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.

ΩΡΑ 16:30 Οι διαιτητές της αναμέτρησης (Κάκος, Βασιλειάδης, Δάλλας, Κουκουλάκης) έφτασαν στο φαληρικό γήπεδο.

ΩΡΑ 16:08 Αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού βρίσκονται ήδη έξω από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Εκτός αποστολής άφησε ο Τεν Κάτε τον Καραγκούνη.