Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 87-76

Μετά το ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ ο ΟΣΦΠ κέρδισε τον αιώνιο αντίπαλο, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Το NewsIt.gr σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη και του μπασκετικού ντέρμπι.

Τελικό 87-76. “Κόκκινο” και το ντέρμπι του μπάσκετ.,

87-76 Κάρφωμα από Μπουρούσης.

85-76 Καλάθι ο Φώτσης.

85-74: Κάρφωμα από τον Μπατίστ.

85-72 Τρίποντο ο Κλέιζα σφραγίζει τη νίκη του Ολυμπιακού, αν και στο μπάσκετ τίποτα δεν τελειώνει πριν την κόρνα της λήξης. Απομένει 1 λεπτό για το τέλος.

82-72 Καλάθι από τον Μπατίστ.

82-70: Με δύο βολές Τεόντοσιτς

01:40 πριν το τέλος το 80-70 παραμένει.

80-70 Καλάθι από τον Τσίλντρες έχει και μία βολή. Τάιμ άουτ ο Ομπράντοβιτς.

78-70 Σπανούλης και Παπαλουκάς πέτυχαν από ένα καλάθι.

76-68 Δύσκολο καλάθι στη λήξη του χρόνου επίθεσης από τον Κλέιζα.

4.48 πριν την λήξη: 73-68 με δύο βολές του Διαμαντίδη. 4 φάουλ ο Βασιλόπουλος

73-66 Απίστευτο καλάθι εκτός ισορροπίας από τον Παπαλουκά.

71-66: Ο Καλάθης μειώνει μετά από εξαιρετική ασίστ του Διαμαντίδη.

71-64 1/2 βοιλές για Νίκολας που έφτασε τους 18 πόντους.

71-63 Το πρώτο τρίποντο του Κλέιζα στο ματς. 6’20” για τη λήξη.

68-63: Με δύο βολές του Τεόντοσιτς. Πέμπτο φάουλ ο Πέκοβιτς (6 πόντους και 3 ριμπάουντ)

67-63: Τεχνική ποινή στον Μπουρούση για διαμαρτυρία.

67-61: Με δύο βολές του Σπανούλη

67-59: Ξεκίνησε η κρίσιμη τέταρτη περίοδος με τον Κλέιζα να πετυχαίνει τον τέταρτο πόντο του.
4 φάουλ και ο Σχορτσιανίτης.

Ο Σπανούλης έμεινε στους 11 πόντους, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Διαμαντίδη

Λήξη τρίτης περιόδου: 65-59

Ο Σχορτσιανίτης έχει φορτώσει με 4 φάουλ τον Πέκοβιτς και 3 τον Μπατίστ.

63-57: Τρίποντο ο Χαλπερίν, απάντηση με λέι απο τον Φώτση.

60-55: 12 στις 22 βολές ο Ολυμπιακός. 5 στα 15 τρίποντα ο Παναθηναϊκός.

Τέταρτο φάουλ ο Πέκοβιτς.

57-52: 16 πόντους ο Παπαλουκάς που έκανε τρίτο φάουλ. 17 πόντους ο Νίκολας.

Τρία φάουλ ο Βασιλόπουλος, ο Νίκολας και ο Πέκοβιτς. Στους 5 η διαφορά 55-50.

Στα μισά της τρίτης περιόδου 55-48.

7-0 σερί από τον Παναθηναϊκό που μείωσε σε 52-46. 15 πόντους ο Νίκολας.

3 στα 3 τρίποντα ο Παπαλουκάς στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. 52-45 το σκορ 6 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου

9-0 σερί για τον Ολυμπιακό που προηγείται με 12. 49-37.

Πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ του αγώνα μέχρι τώρα ο Τσίλντρες

Σύνοψη πρώτου μέρους

Ο Ολυμπιακός είχε μία εξαιρετική πρώτη περίοδο με τον Τζος Τσίλντρες να οδηγεί το σκοράρισμα. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις σε εκείνο το διάστημα και οι μόνοι που σκόραραν ήταν οι Σπανούλης, Νίκολας και Πέκοβιτς.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους πράσινους να κάνουν σερί 8-0 και να μειώνουν στον πόντο. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το ξέσπασμα του Τσίλντρες, Ο Αμερικανός που έχασε την Πέμπτη τον πατέρα του πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

ΟΣΦΠ: Τσίλντρες 14, Μπουρούσης 6, Παπαλουκάς 5,  Βούισιτς 2, Χαλπερίν 4, Κλέιζα 2, Βασιλόπουλος 2, Τεόντοσιτς 5.

ΠΑΟ: Νίκολας 10, Σπανούλης 9, Μπατίστ 6, Πέκοβιτς 6, Διαμαντίδης 5, Τσαρτσαρής 1.

Λήξη ημιχρόνου: 40-37

Πλούσιο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφες φάσεις και στις δύο ρακέτες.

2:25 πριν την λήξη του ημιχρόνου 35-30 δια χειρός Τσίλντρες. Ο Αμερικανός έχει 12 πόντους μέχρι τώρα και είναι ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό. Από την άλλη Σπανούλης και Νίκολας τραβούν το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Στα ίσα το ματς με εντυπωσιακό φόλοου του Μπατίστ. 30-30

Λάθη και από τις δύο πλευρές. Το σκορ είναι 26-24. Απόμένουν 5.30 για τη λήξη του ημιχρόνου.

8-0 σερί για τον Παναθηναϊκό. Το σκορ είναι 24-23, άποντος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο.

1,5 λεπτό χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πόντους 24-21, με τρίποντο του Διαμαντίδη και γκολ-φάουλ του Πέκοβιτς.

Λήξη πρώτου δεκαλέπτου: 24-15

Με όπλο την άμυνα του ο Ολυμπιακός προηγείται με 9 πόντους χάρη σε εκπληκτικό τρίποντο του Παπαλουκά στη λήξη της περιόδου. Μοιρασμένο σκοράρισμα στους ερυθρόλευκους.
Ο Παναθηναίκος έχει πάρει πόντους μόνο από Σπανούλη 7, Νίκολας 5, Πέκοβιτς 3.

1:50 Πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο ΟΣΦΠ προηγείται 17-11. Στο παρκέ Παπαλουκάς και Χαλπερίν.

5:55 πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Νίκολας πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του ΠΑΟ και μειώνει σε 6-3

Καλές άμυνες από τον Ολυμπιακό έχει κρατήσει τρία λεπτά χωρίς πόντο τον Παναθηναϊκό.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό μετά από 2,5 λεπτά στο ματς προηγείται με 6-0 και έχει μία βολή ο Κλέιζα.
Τάιμ άουτ κάλεσε ο Ομπράντοβιτς.

Μετά από 1,5 λεπτό ο Σχορτσιανίτης έκατσε στον πάγκο λόγω χτυπήματος στο δάχτυλο του χεριού.

22.08 Τζάμπολ στο ματς

ΟΣΦΠ: Τσίλντρες, Κλέιζα, Σχορτσιανίτης, Τεόντοσιτς, Βασιλόπουλος.
ΠΑΟ: Νίκολας, Τσαρτσαρής, Περπέρογλου, Μπατίστ, Διαμαντίδης.

22:00 Ο Τέπιτς δεν τα κατάφερε και είναι εκτός αποστολής. Από την άλλη Σχορτσιανίτης και Παπαλουκάς βρίσκονται στη διάθεση του Παναγιώτη Γιαννάκη.

21.55 Λίγο πριν το τζάμπολ οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν πάρει θέσεις στις εξέδρες του ΣΕΦ. Το κλίμα πανηγυρικό μετά τη νίκη της ποδοσφαιρικής ομάδας.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς, Παπανικολάου, Τσίλντρες, Βούιτσιτς, Μπέβερλι, Μπουρούσης, Χαλπερίν, Κλέιζα, Τεόντοσιτς, Βασιλόπουλος, Γλυνιαδάκης, Σχορτσανίτης.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι, Βεργίνης, Σπανούλης, Περπέρογλου, Μπατίστ, Φώτσης, Γκόλεματς, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Πέκοβιτς, Καλάθης.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Τανατζής, Γκόντας