15oC Αθήνα

Όταν οι άλλοι σταματούν, “μιλάει” ο Μπαλοτέλι

ΦΩΤΟ REUTERS
Ο Αγκουέρο, ο Τζέκο και τα υπόλοιπα “αστέρια” της Μάντσεστερ Σίτι βραχυκύκλωσαν απέναντι στην Έβερτον μέχρι να μπει στο ματς ο Μπαλότελι και να λύσει τον γόρδιο δεσμό στο 68΄, με τον Μίλνερ να γράφει το τελικό 2-0 στο 89΄.

Οι “εφοπλιστές” παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι στο Σίτι οφ Μάντσεστερ και με το εξαιρετικό στήσιμο του Μόγιες έδειξαν ικανοί να πάρουν τον βαθμό απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι. Η εικόνα άλλαξε με την είσοδο του Μπαλοτέλι στο ματς, αντί του Τζέκο στο 60ο λεπτό. Ο Ιταλός στράικερ με ένα δυνατό δεξί σουτ, οκτώ λεπτά αργότερα, νίκησε τον Χάουαρντ και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη.

Στη συνέχεια οι χώροι στην άμυνα της Έβερτον άνοιξαν. Ο Σίλβα σημάδεψε το δοκάρι στο 70ο λεπτό, ενώ στο 89΄ο Ισπανός με καταπληκτική προσπάθεια βρήκε τον Μίλνερ για το τελικό 2-0. Η Έβερτον το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει με τον Φελαϊνί στις καθυστερήσεις, μετά από πάσα του Βέλλιου ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή στο 80ο λεπτό.