Τρίτη, 19 Μαρ.

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μ.: Δεν περνάς απ’ το ΟΑΚΑ, δεν περνάς, δεν περνάς! [vid]

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι από το -16 και έπειτα από θρίλερ στα τελευταία λεπτά νίκησε 82-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης, στην 9η αγωνιστική της Euroleague.

Το live του Παναθηναϊκός – Ρεάλ

Το «τριφύλλι» αρχικά πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ρίβερς και στα 22” ύστερα από κλέψιμο και ασίστ του Σίνγκλετον, ο Παππάς πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι του ματς (80-78)… Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στο δεύτερο ημίχρονο όχι όμως και στο πρώτο εμφανίζοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με 8-2 στο 2΄. Ωστόσο, τα «πράσινα» αμυντικά αντανακλαστικά δεν λειτούργησαν στη συνέχεια, ο Αντετοκούνμπο συμπλήρωσε γρήγορα τρία φάουλ και κάθισε στον πάγκο και με τον Ντόντσιτς να βρίσκει χώρο από τα 6.75 (10π. στο α’ δεκ.), η Ρεάλ απάντησε με επιμέρους σκορ 5-18 και προηγήθηκε με +7 (13-20), ενώ στο 9΄ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (19-28).

Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν… υπήρχε, γεγονός που προκάλεσε προβλήματα και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στόχο και από την περιφέρεια και η κατάσταση ξέφυγε για τους νταμπλούχους Ελλάδας, οι οποίοι βρέθηκαν στο -13 στο 18΄ (38-51), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με -14 (40-54).

Με τον Καλάθη να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και να τροφοδοτεί Γκιστ, Ρίβερς ο Παναθηναϊκός, που είχε ενεργοποιήσει την άμυνα του, απάντησε με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-2 και στο 25΄ μείωσε σε 53-56.

Ο Σίνγκλετον ήταν αποφασισμένος και στο 28΄ ισοφάρισε σε 62-62. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Φερνάντεθ και ένα καλάθι του Ρέγιες μέσα στη ρακέτα έβαλαν τη Ρεάλ και πάλι στη θέση του οδηγού, ενώ ο Καμπάτσο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 64-69 στο 30΄.

Ο Καλάθης μείωσε στο 35΄ σε 72-73, έπειτα από κλέψιμο του Γκιστ, ενώ ο Ρίβερς με τρίποντο στο 36΄ πέτυχε την ανατροπή (75-73) και σήκωσε το ΟΑΚΑ στο πόδι.

Ο Ντόντσιτς έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντο (77-77, στο 39΄), ενώ ο Τόμπκινς με ½ βολες χάρισε στη Ρεάλ το προβάδισμα με 77-78. Ωστόσο, ο Παππάς στην πρώτη του απόπειρα από τα 6.75 ευστόχησε και έγραψε το 80-78.

Το τρίποντο του Τόμπκινς δεν βρήκε στόχο στα 2 δεύτερα, για να επιτευχθεί η 6η νίκη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Ομως, αυτός που είχε κάνει τη διαφορά από πλευράς Παναθηναϊκού, ήταν ο Κεϊ Σι Ρίβερς, με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Με ρεκόρ 5 – 4 επιστρέφει στη Μαδρίτη η «βασίλισσα».

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4/7 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 3.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 λάθη), Ματσιούλις, Ρέγιες 12 (8 ριμπάουντ), Καμπάσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).