ΠΑΟ – ΟΣΦΠ (LIVE)

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ. Το γκολ του Ντάρμπισιρ έκρινε το ματς. Επίθεση δέχθηκε το πούλμαν του Ολυμπιακού κατά την άφιξη του στο γήπεδο. Βίντεο και ΦΩΤΟ.

Λήξη του αγώνα. 0-1

Σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι που το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη στο γκολ του Ματ Ντάρμπισιρ. Πολλές ευκαιρίες έχασαν και οι δύο ομάδες με τους πράσινους να έχουν τις περισσότερες. Η ήττα πάντως του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ, διατήρησε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς διαφορά από τον Ολυμπιακό.

Το γκολ του Ντάρμπισιρ έκρινε το ντέρμπι, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Νικοπολίδη για καθυστέρηση.

92′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Λούα Λούα που νικήθηκε από τον Τζόρβα.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

Πάνω κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Χάνουν μεγάλες ευκαιρίες και οι δύο ομάδες.

86′ Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Ζιλμπέρτο την πρώτη κεφαλιά, μόνος του ο Σαλπιγγίδης αστόχησε.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο που διαμαρτυρήθηκε από τον πάγκο.

83΄ Δοκάρι με τον Μήτρογλου. Σουτ έξω από την περιοχή το οποίο βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.

82′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Στην αντεπίθεση ο Όσκαρ δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Τζόρβα γιατί ο Καντέ τον πρόλαβε.

81′ Αλλαγή ο Ρουκάβινα στη θέση του Καραγκούνη.

79′ Αποβλήθηκε ο Αλέκος Ράντος.

Το ματς συνεχίζεται κανονικά. Φτάσαμε στο 77′ μετά την τρίλεπτη διακοπή.

Αντικείμενα προς τον Λούα Λούα. Προσωρινή διακοπή στον αγώνα. Ο Δαλούκας ζήτησε να γίνουν συστάσεις για να συνεχιστεί ο αγώνας.

73′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ντάρμπισιρ και Ζεβλάκοφ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν μέσα από τη
μικρή περιοχή.

71′ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Νίνη, ο Σισέ έκανε το πλασέ αλλά ήταν άτυχος.

70′ Ο Νίνης στη θέση του Σιμάο.

68′ Ο Ντάρμπισιρ σκοράρει με διπλή προσπάθεια. 0-1. Η κεφαλιά του Άγγλου μετά τη σέντρα του Λούα Λούα αποκρούστηκε από τον Τζόρβα αλλά με δεύτερη προσπάθεια ο Ντάρμπισιρ βρήκε δίχτυα.

67′ Ο Γκάμπριελ στη θέση του Σεϊταρίδη.

66′ Ο Καραγκούνης από καλή θέση έξω από την περιοχή προτίμησε να δοκιμάσει να πλασάρει από το να σούτάρει και έχασε την ευκαιρία.

65′ Ο Μήτρογλου προσπάθησε να πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ, αλλά το ψηλοκρεμαστό που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Τζόρβα.

63′ Μπαίνει ο Όσκαρ και βγαίνει ο Ντάτολο.

61′ Ατομική ενέργεια του Λέτο, πλασέ με το δεξί στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

60′ Τεχνικό σουτ του Ζιλμπέρτο, μπλόκαρε εύκολα ο Νικοπολίδης.

56′ Αλλαγή για τον ΟΣΦΠ. Ο Ντάρμπισιρ στη θέση του Γιάννη Παπαδόπουλου.

55′ Δυνατό σουτ του Λέτο από πλάγια πέρασε άουτ.

Ο Μπάντοβιτς ετοιμάζει τον Ντάρμπισιρ.

Νευρικά έχει ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς φάσεις τα πρώτα 8 λεπτά.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Ο Ζεβλάκοφ στη θέση του Μέλμπεργκ που είχε πρόβλημα τραυματισμού.

Φίλαθλος έχει μπει στο γήπεδο και έβαλε κασκόλ πίσω από το τέρμα του Παναθηναϊκού.

Φραστικό επεισόδιο Μαρέσκα – Καραγκούνη λίγο πριν μπουν στη φισούνα.

Λήξη ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλο το πρώτο μέρος, έχασε σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι ερυθρόλευκοι μοιάζουν εγκλωβισμένοι δεν μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα και μάλλον τυχεροί πρέπει να αισθάνονται από το 0-0.

Το τρικ του Νιόπλια με τον Σεϊταρίδη έχει αποτέλεσμα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Η επιλογή του Γιάννη Παπαδόπουλου δεν βγαίνει στον Μπάντοβιτς, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

2 λεπτά οι καθυστερήσεις.

43′ Έπεσε καπνογόνο κοντά στον Νικοπολίδη.

38′ Σημαντική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάτολο πήρε τη μπάλα από τον Μήτρογλου και έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει.

34′ Ο Παναθηναϊκός είναι καταιγιστικός. Φάουλ του Καραγκούνη, ο Ζιλμπέρτο πήρε την κεφαλιά και αυτή πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νικοπολίδη. Φάνηκε να βρίσκει και λίγο στο δοκάρι.
ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

33′ Κίτρινη κάρτα και σε Καραγκούνη-Μαρέσκα.

32′ Πολλά νεύρα στο γήπεδο μετά από μαρκάρισμα του Μαρέσκα στον Καραγκούνη. Ο Λέτο δέχεται κίτρινη κάρτα γιατί ενεπλάκη στη σύρραξη.

31′ Ευκαιρία με τον Βύντρα για τον ΠΑΟ. Άστοχη έξοδος του Νικοπολίδη και ο διεθνής αμυντικός από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

31′ Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Τοροσίδη.

Τοροσίδης και Λέτο έχουν δώσει πολλές μονομαχίες μέχρι τώρα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

30′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Σαλπιγγίδης μόνος του απέναντι στον Νικοπολίδη σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

28′ Πολύ δυνατό χτύπημα φάουλ του Σισέ, πέρασε πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

27΄ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο για φάουλ πάνω στον Σαλπιγγίδη. Διαμαρτυρίες από τους πράσινους για κόκκινη, αφού ο παίκτης του Παναθηναϊκού έβγαινε απέναντι στον Νικοπολίδη.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάτολο, για κλωτσιά πάνω στον Σεϊταρίδη.

Δυνατές μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

15′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Βύντρα έπιασε μόνος του την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

14′ Ο Καραγκούνης βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή αλλά προτίμησε να μπει μέσα στην περιοχή από το να σουτάρει και έχασε την ευκαιρία.

9′ Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς. Ο Παναθηναϊκός ψάχνει με βαθιές μπαλιές τον Σισέ.

6′ Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Τοροσίδης από πολύ πλάγια έπιασε το σουτ αλλά ο Τζόρβας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

5′ Η πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στα καρέ του Τζόρβα. Η σέντρα του Τοροσίδη σταμάτησε στο κεφάλι του Καντέ.

4′ Ο Παναθηναϊκός έχει ξεκινήσει πιο δυνατά, πιέζει ψηλά και κλέβει τη μπάλα.

Ο Δαλούκας ζητάει να γίνουν συστάσεις για τα καπνογόνα που πέφτουν στον αγωνιστικό χώρο.

Σέντρα στον αγώνα.

18.58 Απίστευτη ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. Εκατοντάδες καπνογόνα έχουν ανάψει οι φίλοι του Παναθηναϊκού. Ο ουρανός έχει γεμίσει με βεγγαλικά.

Εικόνα από το γεμάτο ΟΑΚΑ λίγο πριν τη σέντρα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Δηλώσεις έκανε και ο Παύλος Γιαννακόπουλος τονίζοντας:

“Να γίνει ένα καλό παιχνίδι και να νικήσει ο καλύτερος, δηλαδή ο Παναθηναϊκός.”

18.40 Η μπασκετική ομάδα του Παναθηναϊκού βρίσκεται στο ΟΑΚΑ και αποθεώθηκε από τον κόσμο.

Στο ΟΑΚΑ βρίσκεται και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ότο Ρεχάγκελ που μίλησε στο Novasports1 για το μεγάλο αγώνα:
“Το ματς είναι ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Δεν παίζει μπάλα η φανέλα αλλά η κλάση των παικτών.”

Σε ερώτηση για το μέλλον του στην Εθνική και το ραντεβού με τον Σοφοκλή Πιλάβιο ο Ρεχάγκελ είπε:

“Έχουμε συζητήσει έχουμε συμφωνήσει να πάμε πρώτα στο Μουντιάλ και μετά να γίνουν οι διαπραγματεύσεις. Το πρώτο θέμα είναι η συμμετοχή μας στο Παγκόσμιο κύτπελλο.”

Εκπλήξεις έκρυβαν οι ενδεκάδες των δύο μονομάχων. Ο Νίκος Νιόπλιας έβγαλε από τη ναφθαλίνη τον Γιούρκα Σεϊταρίδη και θα τον χρησιμοποιήσει στα δεξιά της άμυνας. Ο Κατσουράνης θα βρεθεί στο πλάι του Καντέ και ο Βύντρα θα αγωνιστεί στα αριστερά.

Από την άλλη ο Μπάντοβιτς μιμείται τον Βαλβέρδε που πέρυσι έβαλε τον Γιάννη Παπαδόπουλο να παίξει κόντρα στην ΑΕΚ. Το ίδιο κάνει και ο Σέρβος βάζοντας τον δίπλα στους Μαρέσκα, Στολτίδη. Στον πάγκο θα κάτσει ο Ματ Ντάρμπισιρ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟ (Νιόπλιας) : Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Κατσουράνης, Σείταρίδης (67′ Γκάμπριελ), Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (81′ Ρουκάβινα), Σιμάο (70′ Νίνης), Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ.

ΟΣΦΠ (Μπάντοβιτς) : Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ (46′ Ζεβλάκοφ), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπράβο, Στολτίδης, Μαρέσκα, Γιάννης Παπαδόπουλος (56′ Ντάρμπισιρ), Ντάτολο (63′ Όσκαρ), Λούα Λούα, Μήτρογλου.

18:13 Περίπου 40.000 θεατές βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο Ολυμπιακό Στάδιο.

17:50 Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποθεώνονται κάνοντας την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο

17:46 Η αποστολή του Παναθηναϊκού έφτασε στο γήπεδο και έγινε δεκτή με επευφημίες και συνθήματα για νίκη επί του “αιωνίου” αντιπάλου.

ΩΡΑ 17:40 Οι παίκτες του Ολυμπιακού βγήκαν για μία πρώτη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο κάτω από έντονες αποδοκιμασίες από τους περίπου 20.000 φίλους του Παναθηναϊκού που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο γήπεδο. Ένα μπουκάλι δέχθηκε ο Μήτρογλου.

ΩΡΑ 17:32 Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε στο γήπεδο και δέχθηκε επίθεση από οπαδούς του Παναθηναϊκού που πέταγαν στους “ερυθρόλευκους” ότι έβρισκαν μπροστά τους. Καπνογόνο δέχθηκε ο Ραούλ Μπράβο ενώ πέταξαν ακόμα και κιγκλιδώματα. Η αστυνομία επενέβη και ακολούθησαν συμπλοκές στο περιβάλλοντα χώρο του Ολυμπιακού Σταδίου με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Εικόνες… Ριζούπολης για λίγα λεπτά στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Το βίντεο με τα επισόδια

Καπνογόνα στο πούλμαν του Ολυμπιακού, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

ΩΡΑ 17:28 Φραστικό επεισόδιο είχε ο υπεύθυνος ασφαλείας του Ολυμπιακού, Τσιρώνης με σεκιούριτι.

ΩΡΑ 17:24 Ο Νίκος Πατέρας κατευθύνθηκε προς το πέταλο των οργανωμένων και αποθεώθηκε.

ΩΡΑ 17:20 Στο γήπεδο έφτασε και ο Ανδρέας Βγενόπουλος με ένα πράσινο κασκόλ στον λαιμό.

ΩΡΑ 17:05 Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού έφτασε στα επίσημα του Ολυμπιακού Σταδίου γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους των πρασίνων, ενώ αρκέστηκε να πει “Εύχομαι να δούμε ένα καλό παιχνίδι. Τα υπόλοιπα μετά”.

ΩΡΑ 16:45 Λίγοι φίλοι του Παναθηναϊκού βρίσκονται μέσα στο γήπεδο  ενώ η κίνηση στους γύρω δρόμους αυξάνεται συνεχώς.

ΩΡΑ 16:35 Περίπου 200 φίλοι του Ολυμπιακού έχουν συγκεντρωθεί στις εγκαταστάσεις του Ρέντη για να συνοδεύσουν με τα μηχανάκια τους το πούλμαν της ομάδας μέχρι την Αττική Οδό σε μία προσπάθεια να στηρίξουν ψυχολογικά τους παίκτες.

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν πριν την σέντρα με αφορμή την φυσούνα. Ο Ολυμπιακός ζήτησε να τοποθετηθεί η φύσουνα για την είσοδο και την έξοδο των ομάδων, όμως ο Παναθηναϊκός αρνήθηκε, ενώ όταν οι “ερυθρόλευκοι” ζήτησαν την παρέμβαση της Ασυνομίας πήραν την απάντηση “Αυτό δεν ανήκει στην δικαιοδοσία μας”.

Στο γήπεδο θα βρίσκονται και δύο εισαγγελείς, όπως είχε ζητήσει η ΠΑΕ Ολυμπιακός, ενώ το παρών θα δώσουν και αρκετοί σκάουτερ από όλη την Ευρώπη.Στις εξέδρες θα είναι άνθρωποι των Γιουβέντους, Ιντερ, Μίλαν, Πάρμα, Ουντινέζε και Φιορεντίνα, αλλά θα βρίσκονται και σκάουτερ της Μάντσεστερ Σίτι, της Στουτγάρδης και της Λιλ, ενώ όπως συνηθίζει στα ντέρμπι στα επίσημα θα βρεθούν ο ομοσπονδιακός προπονητής Ότο Ρεχάγκελ με τους Τοπαλίδη και Φύσσα. Επίσης, στο Ολυμπιακό Στάδιο θα βρίσκονται ολόκληρη η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.