Πέρασαν απ’ την “πόλη των αγγέλων” οι Σέλτικς

ΦΩΤΟ REUTERS

Μπορεί οι Σέλτικς να ηττήθηκαν από τους Λέικερς, αλλά δεν έφυγαν και με δεύτερη ήττα από το Λος Άντζελες, αφού 24 ώρες μετά επικράτησαν των Κλίπερς με 94-85.

Αποφασιστικό βήμα αναφορικά με την εξασφάλιση μίας θέσης στα play off έκαναν οι Μπόστον Σέλτικς, που πέρασαν από το “Staples Center” με αντιπάλους τους Λος Άντζελες Κλίπερς, ένα 24ώρο ύστερα από την ήττα τους στο ίδιο κλειστό σε ματς με τους Λέικερς.

Για τους “Κέλτες”, ο Κέβιν Γκαρνέτ έφτασε στους είκοσι πόντους, εκ των οποίων οι δώδεκα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Πολ Πιρς είχε 10 από τους 25 πόντους του στην τέταρτη περίοδο. Ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά ο Κρις Πολ έμεινε στους 14 με 3/12 σουτ.

Με αρνητικά ποσοστά ευστοχίας, ο Ντέρικ Ρόουζ έφθασε στους 32 πόντους και οδήγησε τους Μπουλς στη νίκη επί των Νικς με 104-99. Η ομάδα του Σικάγο έφτασε έτσι στις 10 νίκες στα τελευταία 11 παιχνίδια της, και υποχρέωσε τους Νικς στην έκτη διαδοχική ήττα τους