Πέρασε από την Πυλαία ο ΠΑΟ

Μπατίστ και Νίκολας οδήγησαν τον ΠΑΟ στη νίκη επί του ΠΑΟΚ
Μπατίστ και Νίκολας οδήγησαν τον ΠΑΟ στη νίκη επί του ΠΑΟΚ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ένα ακόμη βήμα προς την πρωτιά στην κανονική περίοδο έκανε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 82-74 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Περίπατος για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ηλυσιακό.

Οι πράσινοι επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους ανάκαμψη και πέρασαν με σχετική άνεση από μία δύσκολη έδρα. Ο Παναθηναϊκός έχοντας επιθετικό πλουραλισμό πήρε διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μονρό πήρε φωτιά και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ανέβασαν την απόδοση τους και χωρίς να απειληθούν πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Μπατίστ και Νίκολας ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού, ενώ ο Μονρό με 24 πόντους έμοιαζε σε κάποια σημεία να παλεύει μόνος του.

Δεκάλεπτα: 26-30, 39-49, 58-82, 74-82.

ΠΑΟΚ: Μονρό 24, Γκρέγκορι 8, Ταπούτος 6, Δεμερτζής 5, Μιλισάβλιεβιτς 9, Παπαδόπουλος 13, Ντρόμπνιακ 3, Γκετζέφσκι 6.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 2, Περπέρογλου 9, Μπατίστ 15, Φώτσης 12, Χάισλιπ 10, Νίκολας 15, Διαμαντίδης 6, Πέκοβιτς 9, Καλάθης 4.

Προπόνηση ο ΟΣΦΠ κόντρα στον Ηλυσιακό

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ηλυσιακό και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Ο Γιαννάκης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που παίζουν ελάχιστα φέτος και αυτοί έπιασαν την ευκαιρία από τα μαλλιά. Ο Σλούκας με 12 πόντους ξεχώρισε από τους νέους, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης με 17 ήταν ο πρώτος σκόρερ των ερτυθρόλευκων. Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε ο Κάμινγκς.

Ο Σλούκας ήταν από τους πρωταγωνιστές του ΟΣΦΠ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Δεκάλεπτα: 21-15, 46-32, 73-44, 101-60

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 8, Πεν, Βούισιτς 8, Τσίλντρες 8, Χαλπερίν 14, Μαυροκεφαλίδης 17, Βασιλόπουλος 9, Σχορτσανίτης 14, Τεόντοσιτς 8, Παπανικολάου 1, Σλούκας 12, Γλυνιαδάκης 2.

Ηλυσιακός: Κάρτερ 6, Καρύδας 6, Κάμινγκς 13, Παπαδάκης 3, Αθανασούλας 5, Σιούτης 5, Οικονόμου, Χάντερ 6, Ιωάννου 9, Κασελάκης 6.

Νίκη παραμονής για την ΑΕΚ

Η Ένωση με έξι πόντους του Γκριν και έναν του Φράνσις στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα του αγώνα έφυγε με τους πολύτιμους δύο βαθμούς από τη Λάρισα και έκανε άλμα για την παραμονή της. Η Ολύμπια έχασε ένα ακόμη παιχνίδι και πλέον είναι από τα πρώτα φαβορί για να βρεθεί στην Α2 την επόμενη σεζόν. Ο Δορκοφίκης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γκέκου, ενώ οι 28 πόντοι του Τζάκσον δεν έφτασαν στους γηπεδούχους.
Ο Τζάκσον ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα αλλά ο Γκριν πανηγύρισε τη νίκη, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.
Ολύμπια Λάρισας: Τζακόπουλος, Αβράμοφ 12 (1), Ντ. Γκριν 14 (2), Παπαχρήστος 4, Τζάκσον 28 (1), Μπογδάνος 17 (2), Σπανός, Παπακώστας, Παπαϊωακείμ 2, Αγγελακόπουλος 2.

ΑΕΚ: Τ. Γκριν 13 (1), Νικολαίδης 5 (1), Μαζέικα 3 (1), Μακ 12 (1), Παπαντωνίου 4, Μελς 12 (2), Δορκοφίκης 16 (1), Γκιζογιάννης, Καλλινικίδης 4, Τουντζιαράκης, Φράνσις 13.

Στην πεντάδα ο Κολοσσός

Οι Ροδίτες με μεγάλη εμφάνιση στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να κερδίσουν με 74-72 την Καβάλα εκτός έδρας. Ο Βασίλιεβιτς με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Κυρίτσης ήταν ο πρώτος σκόρερ τω ν γηπεδούχων και ο Παππάς των φιλοξενούμενων.

Καβάλα: Σουντόφ 8, Αγγελόπουλος 3, Χαφ 2, Κόλινς 7 (1), Ηλιάδης 5 (1), Παλάσιο 7 (1), Ραίτσεβιτς 8, Κυρίτσης 20 (1), Τσέρανιτς 12, Γκούστας.

Κολοσσός Ρόδου: Χάρις 9, Παντελιάδης, Βασίλιεβιτς 6, Ζάρας, Μανωλόπουλος 11 (2), Ασημακόπουλος 7 (2), Ντόζιερ 5 (1), Χαρίσης 6, Τσάμης 8, Παππάς 13, Μοντς 9.