Πλούσιο θέαμα στο ΣΕΦ

Ο Λίνας Κλέιζα ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού
Ο Λίνας Κλέιζα ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Ολυμπιακός που επικράτησε εύκολα του Κολοσσού με 92-63, επιστρέφοντας στην κορυφή της Α1 μπάσκετ των αντρών.

Χωρίς να φορτσάρει ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία ακόμη νίκη και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, συγκάτοικος με τον Παναθηναϊκό.

Κλείζα και Τσίλντρες ήταν και πάλι η καλύτεροι για τους ερυθρόλευκους που πήραν πόντους και από παίκτες που συνήθως δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής όπως ο Μαυροκεφαλίδης και ο Σλούκας.

Ο Κολοσσός πάλεψε μόνο στην πρώτη περίοδο όταν ο Βασίλεβιτς σκόραρε κατά βούληση.

Ο Παπαλουκάς που δεν είχε δηλωθεί στο φύλλο αγώνα, αποβλήθηκε από τον πάγκο στη δεύτερη περίοδο διότι διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές. Στο ημίχρονο δόθηκαν εξηγήσεις και το θέμα έληξε.

Δεκάλεπτα: 24-16, 48-32, 71-48, 92-63

Ολυμπιακός: Πεν 8, Τσίλντρες 13 (3 τάπες, 3 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Βούισιτς 1, Τεόντοσιτς 7 (5 ασίστ), Μπουρούσης 6 (10 ριμπάουντ), Χαλπερίν 7, Κλέιζα 14, Μαυροκεφαλίδης 13, Βασιλόπουλος 8, Σλούκας 7, Σχορτσανίτης 8 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες).

Κολοσσός: Χάρις 9, Βασίλεβιτς 18, Ζάρας 2, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος 4, Ντοζιερ 12, Χαρίσης 6, Τσάμης 6, Μοντς 4.