ΑΕΚ – Αούστρια Βιέννης 2-2 ΤΕΛΙΚΟ

– Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Αούστρια Βιέννης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League
– Ο Λιβάγια χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ένωση με γκολ στο 90′
– Δεύτερη στον ομίλο της είναι η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ
– Η Μίλαν επικράτησε με 3-2 της Ριέκα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Αούστρια Βιέννης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ προηγήθηκε με 1-0, ωστόσο οι Αυστριακοί έκαναν την ανατροπή (1-2),

Στη συνέχεια η Ένωση σφυροκόπησε την εστία του Πεντζ και κατάφερε να την παραβιάσει στο 90′ και πάλι με τον Λιβάγια, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μίλαν επικράτησε εντός έδρας της Ριέκα με 2-1. Οι Ιταλοί έχουν 6 βαθμούς, η ΑΕΚ ακολουθεί με 4, ενώ η Αούστρια έχει μόλις έναν βαθμό. Χωρίς βαθμό παρέμεινε η Ριέκα.

Παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση από το newsit.gr

Τελικό σκορ και στο Μιλάνο! Μιλάν – Ριέκα 3-2

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ 2-2

90′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έκανε το 2-2, έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Αραούχο

86′ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ

Συμπληρώθηκαν 85 λεπτά στο παιχνίδι! Πάντα στο 1-2 η αναμέτρηση

80′ Αλλαγή για την ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας στη θέση του Τζανετόπουλου! Φουλ επίθεση από τον Χιμένεθ

76′ Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια για μαρκάρισμα στον Μοχάμεντ

73′ Ευκαιρία και πάλι για την ΑΕΚ! Σουτ του Αραούχο, ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Πεντζ

Φτάσαμε στο 70! Το 1-2 παραμένει

67′ Νέα απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Λιβάγια! Ο Πεντζ σταμάτησε τον Κροάτη επιθετικό σε νέο τετ-α-τετ

60′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

58′ Ο Αραούχο προσπάθησε με τακουνάκι να κάνει το 1-1, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

58′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλο, απέκρουσε και πάλι ο Πεντζ

Τρεις τεράστιες ευκαιρίες για την ΑΕΚ, μετά το 1-2 της Αούστρια

55′ Κεφαλιά του Βράνιες, ελάχιστα άουτ

54′ Νέα φοβερή επέμβαση του Πεντζ σε σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή

53′ Αλλαγή για την ΑΕΚ! Στη θέση του Αϊντάρεβιτς ο Γαλανόπουλος

51′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πεντζ απέκρουσε σουτ του Λιβάγια στη κίνηση από το ένα μέτρο

49′ ΓΚΟΛ για την Αούστρια! Ο Τατζούρι, με πανέμορφο πλασέ, νίκησε τον Ανέστη κι έκανε το 1-2

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ – Αούστρια Βιέννης 1-1

45′ Σουτ του Τατζούρι, απέκρουσε ο Ανέστης!

43′ ΓΚΟΛ για την Αούστρια! Ο Πίρες  έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μόνσχαϊν με κοντρινή προβολή έκανε το 1-1, νικώντας τον Ανέστη

35′ Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο η Αούστρια! Προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσια πριν το ημίχρονο

28′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Πανέμορφη κάθετη του Μάνταλου στον Αραούχο, ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Πεντς απέκρουσε, αλλά η μπάλα στη συνέχεια κόντραρε στον Λιβάγια, ο οποίος με τυχερό τρόπο έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ένωσης

27′ Κεφαλιά του Μάνταλου, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Αούστρια

27′ Σουτ του Μάνταλου, απέκρουσε ο Πεντς

22′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ! Έξω ο Τσόσιτς, μέσα ο Τζανετόπουλος

19′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Τσόβιτς μέσα από την περιοχή, εκπληκτική επέμβαση από τον Πεντς

17′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αούστρια! Ο Μόνσχαϊν πλάσασε μέσα από την περιοχή, με τον Ανέστη να αποκρούει, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

15′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπντουλαχί για φάουλ στον Λάζαρο

15′ Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο του αγώνα! Προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις για γκολ

8′ Φάουλ του Αϊντάρεβιτς, σκαστή κεφαλιά του Βράνιες, η μπάλα στην αγκαλιά του Πεντζ

4′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Λιβάγια, η μπάλα άουτ