13oC Αθήνα

Απίστευτη Σίτι! “Επαγγελματικές” νίκες για Τσέλσι και Άρσεναλ [vid]

Μάντσεστερ Σίτι

Με… σπασμένα τα φρένα συνεχίσει η Μάντσεστερ Σίτι (4-1 την Τότεναμ). Σε άλλους αρκεί και το 1-0. Με “επαγγελματικές” νίκες συνέχισαν την πορεία τους στην Premier League Τσέλσι και Άρσεναλ.

Είναι το φετινό “αφεντικό” στην Premier League και το αποδεικνύει σε κάθε αγωνιστική. Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εντυπωσιακή για ένα ακόμα παιχνίδι, ξεπέρασε με το εντυπωσιακό 4-1 το εμπόδιο της Τότεναμ στο “Ετιχαντ” και έφτασε τις 16 συνεχόμενες νίκες και συνολικά τις 17 σε 18 αγωνιστικές της φετινής Premiership.

Ο Γκιντογάν άνοιξε το σκορ στο 14΄, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σανέ, ενώ η νίκη πήγε στην ομάδα του Γκουαρντιόλα, μετά και τα τέρματα των Ντε Μπρούιν (70΄) και Στέρλινγκ (80΄ και 90΄).

Μάλιστα, οι “πολίτες” έχασαν και πέναλτι (δοκάρι) με τον Γκάμπριελ Ζεσούς στο 75΄. Ο Ερικσεν στις καθυστερήσεις πέτυχε απλά το γκολ της τιμής για την Τότεναμ.

Ένα απλό… 1-0 ήταν αρκετό για Τσέλσι και Άρσεναλ

Το γκολ του Μάρκος Αλόνσο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Τσέλσι (1-0) επί της Σαουθάμπτον στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, για τη 18η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Έτσι, οι “μπλε” έπιασαν προσωρινά στη δεύτερη θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία παίζει την Κυριακή με τη Γουέστ Μπρομ.

Με το… επαγγελματικό 1-0 ήρθε και η νίκη της Άρσεναλ επί της Νιούκαστλ στο “Εμιρεϊτς”. Ο Οζίλ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και “ανέβασε” την ομάδα του Βενγκέρ στην πρώτη τετράδα (ξεπέρασε την Μπέρνλι που έμεινε στο 0-0 με την Μπράιτον).