Παρασκευή, 29 Μαρ.

Europa League: Ριέκα – ΑΕΚ 1-2 ΤΕΛΙΚΟ – Σπουδαίο διπλό για την Ένωση

– Η ΑΕΚ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Κροατία!
– Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ άλωσε την έδρα της Ριέκα, επικρατώντας της κροατικής ομάδας με 1-2
– Ιδανικό ξεκίνημα για την Ένωση στους ομίλους του Europa League

Η ΑΕΚ επέστρεψε στους ομίλους του Europa League. Ύστερα από έξι χρόνια, η Ένωση αγωνίστηκε ξανά στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ριέκα.

Πριν από λίγο καιρό, η κροατική ομάδα αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο των πλέι οφ του Champions League, με τους Πειραιώτες να προκρίνονται με δύο νίκες. Οι Κροάτες θα βλέπουν από εδώ και πέρα ελληνικές ομάδες και θα αλλάζουν… κατεύθυνση.

Παρακολουθήσατε LIVE την αναμέτρηση από το newsit.gr

ΡΙΕΚΑ – ΑΕΚ 1-2

ΤΕΛΟΣ! ΡΙΕΚΑ – ΑΕΚ 1-2 ΤΕΛΙΚΟ

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

87′ Κίτρινη με το “καλημέρα” για τον Αραούχο για σκληρό μαρκάρισμα στον Βέσοβιτς

86′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο στη θέση του Λιβάγια

82′ Οι Κροάτες πιέζουν!

79′ Ευκαιρία για τη Ριέκα! Συρτό σουτ του Ακόστι, η μπάλα άουτ

78′ Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ! Στη θέση του Χριστοδουλόπουλου, ο Αϊντάρεβιτς

Στο μεταξύ η Μίλαν έκανε το 1-5 στην Αυστρία!

71′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

63′ ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Χριστοδουλόπουλο! Απευθείας εκτέλεση φάουλ κι 1-2

60′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ! Στη θέση του Κλωναρίδη ο Μπακασέτας

54′ Πιέζει η Ριέκα για το 2-1

1-3 μειώνει η Αούστρια στο παιχνίδι με τη Μίλαν!

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν χωρίς αλλαγές

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ριέκα – ΑΕΚ 1-1

41′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κεφαλιά πάσα του Κλωναρίδη στον Μάνταλο, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο τερματοφύλακας της Ριέκα έκανε τρομερή επέμβαση.

39′ Έφυγε ψηλά άουτ η εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου

38′ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την ΑΕΚ! Κίτρινη κάρτα στον Μίσιτς για μαρκάρισμα στον Σιμόες

29′ ΓΚΟΛ για τη Ριέκα! Ο Γκόργκον εκτέλεσε το κόρνερ και ο Έλεζ με πλασέ στην κίνηση απ’ το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-1. Πάλι από στημένη φάση δέχθηκε γκολ η Ένωση

22′ ο-3 η Μίλαν!

16′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος  με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ

13′ Η Ριέκα έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, η ΑΕΚ έχει δώσει την μπάλα στους Κροάτες

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μίλαν έχει πετύχει ήδη δύο γκολ στην έδρα της Αούστρια Βιέννης

7′ Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος επιχείρησε το σουτ απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Πρσκάλο.

3′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Ριέκα! Ο Έμπερ πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Ανέστης ήταν σε ετοιμότητα

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση