Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ισοπαλία με ψευτο -πέναλτι για την Εβερτον! Καλύτερη η Λίβερπουλ

Το ντέρμπι των λιμανόπαιδων δεν είχε νικητή. Η Λίβερπουλ και η Έβερτον έμειναν στο 1-1 στο Άνφιλντ.

Οι «κόκκινοι», που ήταν σαφώς ανώτεροι, προηγήθηκαν με τον Σαλάχ στο 42΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι, οι δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι του Ρούνεϊ στο 77΄.

Ο Ολιβιέ Ζιρού λύτρωσε την Άρσεναλ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με την Σαουθάμπτον, αφού ισοφάρισε σε 1-1 την αντίπαλό της που είχε προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τσαρλ Όστιν.

Η ισοπαλία είναι πιθανό να αποδειχθεί αποφασιστικής σημασίας για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, αφού την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την κορυφή, ενώ η Σαουθάμπτον κατάφερε να βελτιώσει ελαφρά τη θέση της στο βαθμολογικό πίνακα.