25oC Αθήνα

Ξέσπασε σε λυγμούς ο σπίκερ στο γκολ – πρόκριση της Αιγύπτου [vid]

Αίγυπτος
ΦΩΤΟ reuters

Συγκλονιστικές στιγμές για τους Αιγύπτιους, που επιστρέφουν σε Μουντιάλ μετά από 28 χρόνια. Το γκολ – πρόκριση του Σαλάχ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε τον σπίκερ του αγώνα να ξεσπάσει σε λυγμούς.

Η Αίγυπτος νίκησε το Κονγκό με 2-1 και εξασφάλισε μετά από 28 χρόνια την παρουσία της σε Μουντιάλ.

Οι “Φαραώ” έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ. Το γκολ αυτό “τρέλανε” όσους βρέθηκαν μέσα αλλά και έξω από το ‘”Borg El Arab’” της Αλεξάνδρειας.

Πήρε… φωτιά το Κάιρο! Ξέφρενο “πάρτι” για την πρόκριση της Αιγύπτου στο Μουντιάλ 2018 [pics, vids]

Ανάμεσα σε αυτούς και ο σπίκερ του αγώνα, ο οποίος ξέσπασε σε λυγμούς μετά το γκολ του Σαλάχ.

Άξιο αναφοράς, πως αυτή θα είναι η τρίτη παρουσία της Αιγύπτου σε Μουντιάλ, μετά την παρθενική της το 1934.