Τρίτη, 19 Μαρ.

Κύπελλο Ελλάδος: Με το «δεξί» η Παναχαϊκή

Κύπελλο Ελλάδος:  Με το «δεξί» η Παναχαϊκή

Νικηφόρα αρχή έκανε η Παναχαϊκή στο Κύπελλο Ελλάδος. Επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα του 8ου ομίλου, στην Αγυιά.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους Αχαιούς σημείωσε ο Ελευθεριάδης με πέναλτι στο 79΄.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έφτασε κοντά στο γκολ στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Μπουτζίκος έκανε το γύρισμα προς το τέρμα της ομάδας του, αλλά η μπάλα πήγε στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού και έφυγε κόρνερ.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να «ανοίξει το σκορ» στο 79ο λεπτό, όταν ο Στεργίδης κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ποζατζίδη και ο Ελευθεριάδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα, «γράφοντας» το 1-0.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Γκίνο, Μουστακόπουλος (67΄ Μασούρας), Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (57΄ Στεργίδης), Γκέσιος (84΄ Φουρλάνος).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντακόπουλος, Ποζατζίδης, Ρουσσάκης, Κισκαμπάνης, Καρίκι (57΄ Μασούρας), Σουντουρά, Μπιτέλης, Παπαευθυμίου, Πλαβούκος (80΄ Σταματάκης), Τζέκος (75΄ Χατζάρας).