Νικηφόρα “εκκίνηση” για Τότεναμ με “διπλό” στο Νιουκάστλ [vids]

Δεν τα κατάφερε η Νιουκάστλ, στο πρώτο της ματς, με την επιστροφή της στην Premier League. Η Τότεναμ έδειξε πως και φέτος θα είναι μέσα στις ομάδες που θα “χτυπήσουν” το πρωτάθλημα, επικρατώντας μέσα στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” με 2-0.

Στο πρώτο της παιχνίδι -με την επιστροφή της στην Premier League- η Νιουκάστλ είχε το… πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της με την Τότεναμ, η οποία αναγκάστηκε να έχει αμυντικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι όμως -που έκαναν δυο αναγκαστικές αλλαγές μέχρι το 34′- δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες, παρά την υπεροχή τους.

Η Τότεναμ εμφανίστηκε πιο… ζωηρή στην επανάληψη και εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Σέλβι της Νιούκαστλ -με απευθείας κόκκινη κάρτα- κατάφερε στο 61′ να φτάσει στο γκολ. Ο Έρικσεν έβγαλε υπέροχη μπαλιά για τον Ντέλε Άλι, ο οποίος με εναέρια προβολή έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το.. πάνω χέρι στη συνέχεια και στο 70′ έφτασαν στο 0-2. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, σε πλασέ του Κέιν.

Έτσι, η Τότεναμ έκανε την καλύτερη δυνατή εκκίνηση στην Premier League και θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία -την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι του Λονδίνου, στην έδρα της Τσέλσι (ηττήθηκε στο “σπίτι” της από την Μπέρνλι με 3-2).