Τρίτη, 23 Απρ.

ΠΑΟΚ: «Διαλύθηκε» στη Γερμανία!

Βαριά ήττα υπέστη ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του στο φετινό Basketball Champions League. Ο «Δικέφαλος» έχασε 103-70 από την Λούντβισμπουργκ, στο Β’ όμιλο της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 15 λάθη, με την αντίπαλό του να έχει 9, ενώ υστέρησε δραματικά και στη μάχη στη ρακέτα (45 με 31, για τους Γερμανούς, τα ριμπάουντ).

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 9′ ξέφυγε με +6 (16-22). Η περίοδος έκλεισε, εν τέλει, για τον «Δικέφαλο» στο +4 (20-24) και έχοντας αρκετά προβλήματα με φάουλ (Κλάσεν, Κρουμπάλι, Μαργαρίτης).

Στο 13′ η Λούντβγισμπουργκ βρέθηκε στο +9 (34-25), ενώ ο ΠΑΟΚ δεν απέφυγε τα πολλά λάθη (10 στο ημίχρονο).

Στο 18′ οι γηπεδούχοι απέκτησαν «αέρα» 13 πόντων (46-33), με τους «ασπρόμαυρους» να φεύγουν στα αποδυτήρια έχοντας πλησιάσει στους 8 (48-40), με πρωτοβουλίες των Καρρά, Ζάρα.

Κακή ήταν η αρχή του ΠΑΟΚ και στην τρίτη περίοδο. Οι Γερμανοί με σερί 10-1, πήγαν, για πρώτη φορά στο +17 (58-41). Η Λούντβιγσμπουργκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβηκε στο +28 (74-46) στο 29′, δίνοντας ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα στο παιχνίδι για το υπόλοιπο της διάρκειάς του.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Γερμανοί προηγήθηκαν με +31 (83-52), ο ΠΑΟΚ έριξε τη διαφορά στους 23 πόντους στο 33′ (83-60), για να λήξει ο αγώνας, στη μέγιστη διαφορά, των 33 πόντων, για τους Γερμανούς (103-70).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70

ΛΟΥΝΤΒΙΓΣΜΠΟΥΡΓΚ (Τζον Πάτρικ): Γουόκαπ 18 (1), Έβανς 15 (2), Τζόνσον 15 (1), ΜακΚρέι 3, Σίαρς 3, Γκέσκε 3 (1), Πίτερ-ΜακΝέιλι 7 (1), Κοχ, Σέριτς 5 (1), Βαλεσκόφσκι 4, Κουκ 18 (2), Τίμαν 12

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 12 (1), Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7, Καρράς 4, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Ζάρας 11 (1), Καραμανώλης 1, Κατσίβελης 6 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρις 10 (2)