Παρασκευή, 29 Μαρ.

“Υπερκούπωση” με Ρονάλντο! Ρεάλ, η… βασίλισσα του κόσμου [vid]

Ρεάλ Μαδρίτης

Το 5ο της τρόπαιο μέσα στο 2017 σήκωσε η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων, επικρατώντας στον τελικό της Γκρέμιο με 1-0. Με εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο το μοναδικό τέρμα.

Και πάλι δικό της! Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων της FIFA, καθώς επικράτησε 1-0 της Γκρέμιο στον τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Ένα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 53΄ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο διαιτητής αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στους Βραζιλιάνους, σε ανατροπή του Ραμίρο από τον Σέρχιο Ράμος.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καλύτεροι, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, όπου είχαν και δοκάρι με τον Μόντριτς, αλλά και ένα γκολ του Ρονάλντο που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μπενζεμά.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων είναι το πέμπτο τρόπαιο που κατακτά η Ρεάλ μέσα στο 2017, μετά το πρωτάθλημα Ισπανίας, το Champions League και τα σούπερ καπ Ισπανίας και Ευρώπης.

Ταυτόχρονα, οι Μαδριλένοι έφτασαν τις τρεις νίκες στο θεσμό (με τη σημερινή μορφή του, όπως καθιερώθηκε από το 2005), ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Μπαρτσελόνα.