Πρώτη απώλεια για Εργοτέλη – Στο 93′ η Παναχαϊκή

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα της Football League είχε την Κυριακή ο Εργοτέλης, ο οποίος μετά από 3 σερί νίκες, αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην Κατερίνη με τον Πιερικό. Οι Πατρινοί πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Βύζαντα Μεγάρων με 2-1.

Το πρώτο παιχνίδι της ημέρας, που έγινε σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο στην Κάτω Αχαγιά, δεν ξεκίνησε καλά για την Παναχαϊκή. Ο Βύζας Μεγάρων μόλις στο 12’ κατάφερε να προηγηθεί, με κεφαλιά του Βελέτη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήρθε το γκολ για την Παναχαϊκή, με τον Μπρέσκα (47’). Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Παναχαϊκής στο πρωτάθλημα… Το δεύτερο και σημαντικότερο σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο πλασέ του Μαπούκου

Στο δεύτερο παιχνίδι της βραδιάς, Πιερικός και Εργοτέλης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Κατερίνη.

Οι Κρήτες προηγήθηκαν στο 26΄ με τον Ζαχόρα, για να ισοφαρίσει στο 55΄ με πέναλτι ο Γιαζιτζόγλου. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Γιοβάνοβιτς από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν το πρώτο τους γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και είχαν την πρώτη βαθμολογική τους απώλεια.