Πρώτη ήττα για την Εθνική

Την πρώτη της ήττα σε φιλικό επίπεδο μετά από 5 ματς  γνώρισε η Εθνική μας Ομάδα, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά την Ιταλία.

Η Εθνική με κάκιστη άμυνα, ηττήθηκε με 73-82 στο Ρίμινι και έδειξε πως χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά.

Για μια ακόμη φορά πολύ καλός ο Μπουρούσης,  και σε καλή μέρα οι Φώτσηςκαι Κουφός.

Η Εθνική ξεκίνησε το ματς με 3αρι τον Καϊμακόγλου λόγω απουσίας του Κώστα Παπανικολάου, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να το εκμεταλλευτούν και χτυπήσουν εκεί με τον Γκαλινάρι.

Μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα οι Ιταλοί προηγούνταν με 7-2 και η Εθνική κατάφερε να απαντήσει με τον Γιάννη Μπουρούση σημειώνοντας το 8-6.

Ωστόσο ο Γκαλινάρι ήταν ασταμάτητος και έδωσε το προβάδισμα ξανα την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι με 17-8. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 19-11.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια(21-11, 28-17), αλλά η ομάδα του Ηλία Ζούρου αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 28-24 με τρίποντο του Αντώνη Φώτση.

Η είσοδος του Κώστα Κουφού μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (31-28), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν σημειώνοντας επιμέρους σκορ 11-4 να προηγηθούν με +10 στο τέλος του δεκαλέπτου (42-32).

Με ιδιαίτερα προβλήματα στην άμυνατης Εθνικής μας οι Ιταλοί κατάφεραν να διατηρήσουν εύκολα  το +10 (55-45), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία τελείωσε με 66-58 υπέρ των γηπεδούχων με τον Μπαρνιάνι να παρουσιάζει φοβερή ευστοχία από τα 6.75.

Η Εθνική κατάφερε να μείωσει στο 4ο δεκάλεπτο σε 78-73, αλλά ο Ζήσης αστόχησε σε τρίποντο ενώ στη συνέχεια χρεώθηκε και με τεχνική ποινή!