15oC Αθήνα

Πρωτοχρονιά στην κορυφή

Ο Ντρογκμπά ήταν ο σημαντικότερος λόγος που η Τσέλσι επέστρεψε στις επιτυχίες, ΦΩΤΟ REUTERS

Η Τσέλσι, υπό το βλέμμα του Μουρίνιο, επικράτησε με 2-1 της Φούλαμ στο “Στάμφορντ Μπριτζ” και το 2010 θα την βρει στην 1η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Το ντέρμπι του Λονδίνου για την 20η αγωνιστική ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, που πήραν το προβάδισμα με τον Γκέρα στο 4ο λεπτό.

Η Φούλαμς χωρίς να δυσκολεύεται κρατούσε το υπέρ της σκορ μέχρι το 73΄, όταν και ο Ντρογκμπά ισοφάρισε το ματς. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι “μπλε”, ήρθε ο Σμάλινγκ με αυτογκόλ να φέρει τα πάνω κάτω, δίνοντας το προβάδισμα στην Τσέλσι. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος αφού ο Καλού στις καθυστερήσεις σημάδεψε το δοκάρι της Φούλαμ.

Στο γήπεδο βρέθηκε ο Πορτογάλος τεχνικός της Ίντερ, Ζοσέ Μουρίνιο για να παρακολούθησει την επόμενη αντίπαλο της ομάδας του Τσάμπιονς Λιγκ και επι της ευκαιρίες να συναντήσει παλιούς φίλους από την  θητείας του στους Λονδρέζους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

28/12
Τότεναμ – Γουέστ Χαμ 2-0 (11′ Μόντριτς, 81′ Ντεφόε)
Μπλάκμπερν – Σάντερλαντ 2-2 (53′ Πέντερσεν, 77′ Ντιούφ / 52′ και 65′ Ντάρεν Μπεντ)
Τσέλσι – Φούλαμ 2-1 (73′ Ντρογκμπά, 75′ αυτ. Σμάλινγκ / 4′ Γκέρα)
Έβερτον – Μπέρνλι 2-0 (83′ Βόγκαν, 92′ Πίνααρ)
Στόουκ – Μπέρμιγχαμ 0-1 (50′ Ζερόμ)
Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι (21:45)