Προβάδισμα με… ανατροπή για Λοκομοτίβ

ΦΩΤΟ REUTERS.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά η Λοκομοτίβ Μόσχας πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, μέσα στο “Λουζνίκι”, αποκτώντας έτσι προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ίκερ Μουνιαΐν στο 36’ με ωραίο σουτ, άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα του Κουσέιρο μπήκε πιο δυνατά.

Στο 61΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκλουσάκοφ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε δέκα λεπτά αργότερα με τέρμα του Καϊσέδο.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ: Γκιγιέρμε, Μπουρλάκ, Σίσκιν, Γιανμπάεφ, Θαπατέρ, Ταράσοφ, Γκλουσάκοφ (88’ Οζντόγιεφ), Τορμπίνσκι (67’ Ομπίνα), Μπελιάεφ, Καϊσέδο, Μαϊκόν (90’ Σίτσεφ).

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραΐθόθ, Αουρτενέτσε (79’ Νταβίντ Λόπεζ), Αμορεμπιέτα, Ιραόλα, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος, Σουσαέτα, Ερέρα, Μαρτίνεζ, Γιορέντε, Μουνιαΐν.