24oC Αθήνα

Προβλημάτισε η Ισπανία κόντρα στη Νότια Κορέα

Φάση από το φιλικό ματς που έγινε στο Ίνσμπουργκ
Φάση από το φιλικό ματς που έγινε στο Ίνσμπουργκ, ΦΩΤΟ REUTERS.

Η πρώτη αντίπαλος της εθνικής μας στο Μουντιάλ, άντεξε 86 λεπτά απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, γνωρίζοντας τιμητική ήττα με 1-0. Ντεμπούτο του Βίκτορ Βάλντες. Δείτε το βίντεο.

Ο Βιθέντε Ντελ Μπόσκε σίγουρα δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του που δεν κατάφεραν κόντρα σε έναν θεωρητικά εύκολο αντίπαλο να δείξουν τις αρετές τους.

Οι Νοτιοκορεάτες με μαζική άμυνα εξουδετέρωσαν τα ατού των Ισπανών και λύγισαν στο τέλος, όταν στο 86′ ο Χέσους Νάβας σκόραρε δίνοντας τη νίκη στους Φούριας Ρόχας.

Πρόσωπο του αγώνα ο Βίκτορ Βάλντες που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την Ισπανία, παίζοντας για ένα ημίχρονο πριν τον αντικαταστήσει ο Ρέινα.

Ο Τόρες από τη μία και ο Παρκ από την άλλη δεν αγωνίστηκαν.

Ισπανία: Βάλντες (46′ Ρέινα), Σέρχιο Ράμος, Ραούλ Αλμπιόλ, Μαρτσένα, Καπντεβίλα, Σίλβα (79′ Τσάβι Μαρτίνεθ), Χέσους Νάβας, Τσάμπι Αλόνμσο (57′ Φάμπρεγκας), Τσάβι (56′ Ινιέστα), Πέδρο (57′ Μάτα), Βίγια (57′ Λιορέντε)

Νότια Κορέα: Γου Γιάε (46′ Σουνγκ Ριονγκ Γιουνγκ), Μπέομ Σέοκ, Γιουνγκ Σου, Γιονγκ Χιουνγκ, Γιουνγκ Πίο, Γιουνγκ Γου, Χαμ Ιλ (46′ Κιμ Γιάε Σουνγκ), Τσουνγκ Γιονγκ, Σοθνγκ Γιουένγκ, Τσοθ Γιουνγκ, Γιουνγκ Χουάν (65′ Γέομ Κι Χουν)