15oC Αθήνα

Προβλημάτισε και ο Παναθηναϊκός ενόψει Μπαρτσελόνα

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Οι παίκτες του Ομπράντοβοτς πίστεψαν ότι το ματς κόντρα στον Άρη τελειώσε στην τρίτη περίοδο και παραλίγο να το πληρώσουν αφού ο Άρης πλησίασε στον πόντο. Τελικά οι πράσινοι νίκησαν με 75-69 και σκέφτονται ήδη την Μπάρτσα.

Μετά τον Ολυμπιακό και ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι το μυαλό των παικτών ήταν στα κρίσιμα παιχνίδια για τους “8” της Ευρωλίγκας.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να καθαρίσουν νωρίς το ματς στο Αλεξάνδρειο και φάνηκε ότι τα κατάφεραν μιας και προηγήθηκαν με 17 πόντους σοτ τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι κίτρινοι όμως δεν είχαν πει την τελευταί τους κουβέντα και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 69-70 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Από εκεί και μετά όμως δεν ξανασκόραραν και ο Παναθηναϊκός πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στους αγώνες με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75

Άρης: Μπράουν 6, Γουίντερς 9, Ταπούτος 8, Χαραλαμπίδης 16 (4/4 τριπ), Μπάβτσιτς 13, Σλούκας 7, Τόμας 10

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 2, Παρπέρογλου 14, Μπατίστ 6, Φώτσης 4, Σάτο 12, Νίκολας 9, Διαμαντίδης 13, Βουγιούκας 10, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.