Πέμπτη, 18 Απρ.

Σόου Τότι κόντρα σε Φιορεντίνα – Βρήκε… δίχτυα ο Ταχτσίδης(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS

Με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη να ανοίγει το σκορ και τον Φραντσέσκο Τότι να έχει δυο γκολ και ισάριθμες ασίστ, η Ρόμα επικράτησε εντός έδρας της Φιορεντίνα με 4-2, για τη 16η αγωνιστική της Serie A.

Ο 36χρονος capitano έδωσε την ευκαιρία στον Παναγιώτη Ταχτσίδη να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7’. Ο Έλληνας διεθνής μέσος έπιασε κεφαλιά από δύσκολη θέση, έστελνε την μπάλα στα δίχτυα και αφιέρωσε το τέρμα του στον αδερφό του.

Ο Φακούντο Ρονκάλια μπορεί να ισοφάρισε για τους “βιόλα” στο 14’, ωστόσο, από εκεί και πέρα τον λόγο πήρε ο μεγάλος αρχηγός, ο οποίος με δύο γκολ, ένα στο 19’ και ένα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Φιορεντίνα αντέδρασε και πάλι και με την έναρξη του δευτέρου μέρους μείωσε σε 3-2 με τον Ελ Χαμντάουι στο 46’. Ωστόσο, η Ρόμα ήταν καταιγιστική, έχασε σωρεία ευκαιριών για να πετύχει περισσότερα τέρματα και στο 88’ ο Οσβάλντο διαμόρφωσε το τελικό 4-2, μετά από καταπληκτική ασίστ του Τότι.