Στα πέναλτι η πρόκριση της Ισπανίας στον τελικό του Euro

Οι «φούριας ρόχας» νίκησαν με 4-2 στα πέναλτι την Γαλλία στον ημιτελικό, έτσι θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων

Οι δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3 ύστερα από τα 120 λεπτά της αναμέτρησης και να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Ο Ουμτιτί στο 25’ άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους με τον Ντελοφέου στο 61’ να ισοφαρίζει για τους «φούριας ρόχας». Ο Αλκασέρ στο 78’ έκανε την ανατροπή για τους Ισπανούς, ωστόσο ο Ουμτιτί και πάλι στις καθυστερήσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 2-2.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου ο Ντελοφέου στο 112’ έκανε το 3-2, για να έρθει ο Πογκμπά πέντε λεπτά αργότερα να διαμορφώσει το 3-3 που έστειλε την αναμέτρηση στα πέναλτι.

Εκεί, η Ισπανία ήταν ψυχραιμότερη και επικρατώντας 4-2 πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Ελλάδα.