Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Στην Οσέρ ελπίζει ο ΠΑΟ για το δεύτερο γκρουπ

Η Σεβίλλη αποκλείστηκε από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την ήττα με 3-4 από την Μπράγκα, όμως το γκολ του Πιζάρο στην παράταση έδωσε στην Βέρντερ την πρόκριση επί της Σαμπντόρια και ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη της Οσέρ επί της Ζενίτ για να μπει στο β΄γκρουπ.

Η ρώσικη ομάδα έχει επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς, στην Αγία Πετρούπολη και το έργο των Γάλλων μόνο εύκολο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να πανηγυρίζουν από σήμερα αν η Σαμπντόρια κρατούσε το 3-0 επί της Βέρντερ. Το γκολ του Ρόσενμπεργκ στο 86΄όμως έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Πιζάρο με έναν “κεραυνό” στο 100ο λεπτό έδωσε την πρόκριση στους Γερμανούς.

Λίγο νωρίτερα η Μπράγκα έκανε το χατίρι του Παναθηναϊκού υποχρεώνοντας την Σεβίλλη σε δεύτερη ήττα, αυτή τη φορά μέσα στην Ανδαλουσία με 4-3. Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Χάποελ πήρε το εισιτήριο παρά το 1-1 στο Τελ Αβίβ με την Σάλτσμπουργκ, ενώ η Βασιλεία προκρίθηκε άνετα μετά το εκτός έδρας 3-0 επί της Σερίφ Τιρασπόλ.

Στις Βρυξέλλες, σε ένα συγκλονιστικό ματς Άντερλεχτ και Παρτιζάν έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, μετά το ισόπαλο 2-2. Εκεί οι Σέρβοι ευστόχησαν τρεις φορές έναντι δύο των Βέλγων και πανηγύρισαν την πρόκριση.