Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν… Παναθηναϊκός – Κέρδισε Ζάγκρεμπ και Μπατίστ

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Οι πράσινοι μετά την ήττα από την Καβάλα έδειξαν αποδιοργανωμένοι στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Ζάγκρεμπ αλλά στο δεύτερο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έφτασαν στη νίκη με 94-76.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες του να μπαίνουν πολύ χαλαρά στο ματς, να μην παίζουν άμυνα και να κλείνουν τελικά το ημίχρονο έχοντας δεχτεί 49 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος η άμυνα έσφιξε, η επίθεση συνέχισε να λειτουργεί καλά και το σερί 12-0 στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη που τελικά ήρθε με σχετική ευκολία.

Η εμφάνιση του Μάικ Μπατίστ ήταν η πιο ευχάριστη είδηση για τους πράσινους, αφού ο Αμερικανός μετά τον τραυματισμό του ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-49, 71-62, 94-76

Παναθηναϊκός: Μπατίστ 18 (8/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λόγκαν 13 (3/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Σάτο 12 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Π. Καλάθης 2, Διαμαντίδης 2 (5 ασίστ), Βουγιούκας 10 (4/5 σουτ), Ν. Καλάθης 13 (5/7 σουτ, 3 κλεψίματα, 4 ασίστ), Κυρίτσης 5 (1), Σμιθ 9 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 5 (2/7 σουτ, 11 ριμπάουντ), Γιασικεβίτσιους 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ).

ΚΚ Ζάγκρεμπ: Μουλαομέροβιτς 18(1), Σίμον 15 (1), Κασούν 4, Φορντ 12 (1), Ντιά 2, Μέι 12 (10 ριμπάουντ), Ράντσιτς 6, Όζμπολτ 2, Χέιβελτ 5 (1)