ΤΕΛΙΚΑ: Ατρόμητος-ΠΑΟ 0-1 – ΑΕΚ-Εργοτέλης 3-1

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ πήραν αυτό που ήθελαν, δηλαδή τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα σε Ατρόμητο και Εργοτέλη στα ματς που έριξαν την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Superleague.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1 (70′ Χριστοδουλόπουλος)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

91′ Κίτρινη στον Μελισσά.

87′ Ο Περόνε από πλάγια θέση προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

85′ Ο Ιωαννίδης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

83′ Σουτ του Σιμάο άουτ.

75′ Ο Καραλής στη θέση του Τάτου.

70′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος συνεχίζει τις σπουδαίες εμφανίσεις και με ωραία ενέργεια άνοιξε το σκορ.

69′ Ο Περόνε στη θέση του Καμαρά.

68′ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Καμαρά βγήκε απέναντι στον Τζόρβα έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα δεν έφτασε στην εστία…

67′ Ο Σισέ από δύσκολη θέση σούταρε και ο Μιχαηλίδης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.

59′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λουίς Γκαρσία, ο Μιχαηλίδης έδιωξε με γροθιές. Πολύ καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος.

59′ Ο Χριστοδουλόπουλος σε καλή θέση έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

57′ Καλό σουτ του Βύντρα λίγο άουτ.

57′ Ο Καραγκούνης στη θέση του Γκοβού.

56′ Καλή σέντρα του Μαρίνου, κεφαλιά του Σισέ στην αγκαλιά του Μιχαηλίδη.

55′ Ο Μαρίνος στη θέση του τραυματία Σπυρόπουλου.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Σισέ βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής έπιασε το σουτ στην κίνηση
αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

42′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία ως τώρα. Ο Βύντρα έκανε πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά, σέντραρε αλλά ο Γκοβού δεν βρήκε τη μπάλα.

37′ Κάκιστο σουτ με το αριστερό του Καμαρά.

33′ Ο Γκοβού βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα του Γκαρσία αλλά κλείστηκε και το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

19′ Δίλεπτο φωτιά για τον ΠΑΟ. Ο Γκαρσία σούταρε η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο Σισέ βρέθηκε στην περιοχή αλλά το γυριστό του σταμάτησε από τους αμυντικούς του Ατρομήτου.

7′ Προβολή του Τάτου μετά από κόρνερ, μπλόκαρε εύκολα ο Τζόρβας.

Σέντρα στον αγώνα.

Γήπεδο: Περιστερίου

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Ολιβέϊρα, Νάστος, Μπαζίνσκι, Βινιάλ, Νεμπεγλέρας, Καμαρά (69′ Περόνε), Σφακιανάκης, Τάτος (75′ Καραλής), Σαγκανόφσκι, Μπρίτο.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (55′ ΜΑρίνος), Καντέ, Σιμάο, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Χριστοδουλόπουλος (85′ Ιωαννίδης), Σισέ, Γκοβού (57′ Καραγκούνης), Λουίς Γκαρσία.

Διαιτητής: Σπάθας

ΑΕΚ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-1 (44′ Καφές, 55′ Μπλάνκο, 93′ Έντερ – 33′ Φραγκουλάκης)

93′ Ασίστ του Τζιμπούρ στον Έντερ που πρόλαβε τον Δασκαλάκη στην έξοδο στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

91′ Ο Καράμπελας στη θέση του Μπλάνκο.

90′ Ο Μπλάνκο βγάζει με πάσα στην αντπίθεση τον Τζιμπούρ που κάνει κούρσα κάτω από τη μεσαία γραμή έως την αντίπαλη περιοχή και ενώ έχει δίπλα του αφύλαχτο τον Γκέντσογλου προτιμά να τελειώσει μόνος του τη φάση με δυνατό σουτ το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.

81′ Ο Έντερ στη θέση του Λεονάρντο.

80′ Ο Βερπακόφσκις στη θέση του Λεάλ.

74′ Κίτρινη στον Φραγκουλάκη.

70′ Ο Γκέντσογλου στη θέση του Γκερέιρο.

68′ Κίτρινη στον Γκερέιρο.

63′ Συρτό σουτ του Μπούντιμιρ η μπάλα φάνηκε να βρίσκει σε κάποιον αμυντικό και πέρασε ακριβώς δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα καταλήγοντας κόρνερ.

58′ Δυνατό σουτ του Τζιμπούρ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής έδιωξε σε κόρνερ ο Δασκαλάκης. Η ΑΕΚ μετά το γκολ έχει ανεβάσει την απόδοση της.

55′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Κόρνερ με τον Γκερέιρο, ανενόχλητος ο Μπλάνκο στο ύψος της περιοχής πιάνει την κεφαλιά και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

50′ Καταπληκτική ενέργεια του Λεάλ που έβγαλε τη σέντρα, ο Μπούντιμιρ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

46′ Μπέτο και Χρυσοφάκης στη θέση των Αλεξόπουλου και Ολίσε.

44′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο έκανε τη σέντρα, ο Αλεξόπουλος προσπάθησε με ψαλιδάκι να διώξει, μπάλα κόνταρε στον Καφέ και κατέληξε στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

38′ Κίτρινη στον Ρουμπάκη.

37′ Κίτρινη στον Καφέ.

33′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Φραγκουλάκη, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σάχα.

32′ Σουτ του Λεονάρντο, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Δασκαλάκης.

28′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεάλ πέρασε άουτ.

27′ Κίτρινη στον Νασούτι.

19′ Κίτρινη στον Σαρρή.

17′ Σουτ του Λεονάρντο λίγο άουτ.

14′ Κίτρινη στον Λεάλ.

13′ Το σουτ του Γκερέιρο από καλή θέση έφυγε άουτ.

8′ Σουτ του Λεάλ εύκολα ο Σάχα.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

ΑΕΚ: Σάχα, Καφές, Πατσατζόγλου, Νασούτι, Δέλλας, Γκερέιρο (70′ Γκέντσογλου), Λεονάρντο (81′ Έντερ), Τζιμπούρ, Μάκος, Μπλάνκο (91′ Καράμπελας), Λαγός.