ΤΕΛΙΚΑ: Η μάχη για την παραμονή

Παρακολουθήστε LIVE από το NewsIt την εξέλιξη των αναμετρήσεων Εργοτέλης-Λεβαδειακός 0-1 , Κέρκυρα-ΟΦΗ 4–1 ,  Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 1-1,  Παναιτωλικός-Άρης 5-1

Εργοτέλης – Λεβαδειακός 0-1

ΛΗΞΗ

60′ Αποχώρησε από το Παγκρήτιο Στάδιο ο Απόστολος Παπουτσάκης.

56′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, 0-1. Ο Ναπολεόνι έβγαλε τον Σουμπίνιο σε θέση βολής και ο Βραζιλιάνος δε δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τον Λεβαδειακό.

Έναρξη δεύτεςρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

40+1′ Σουτ του Τζανακάκη, ο Κυριακίδης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ για τους γηπεδούχους

38′ Κίτρινη κάρτα στον Τομάς

34′ Κίτρινη κάρτα και στον Σίλβα Τζούνιορ

33′ Κίτρινη κάρτα στον Σουμπίνιο

27′ Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Κεφαλιά του Μπούντιμιρ μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη.

14′ Κεφαλιά του Μπούντιμιρ, μετά από σέντρα του Φραγκουλάκη, η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού.

3′ Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Σουμπίνιο να βγάζει τετ-α-τετ τον Πόποβιτς με τον Καβουσάκη και τον Έλληνα τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής στη “μονομαχία” του με τον αντίπαλο επιθετικό.

2′ Εκτέλκεσ η φάουλ του Πόποβιτς, λίγο έξω απ’ την περιοχή και πλάγια δεξιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι

1΄Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις από το Παγκρήτιο:

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Τζανακάκης, Σασιασβίλι, Ολίσε, Σαρρής, Φραγκουλάκης, Γιαλούσης, Σίλβα Τζούνιορ, Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Μπούντιμιρ

Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μπουλόπουλος, τόμας, Ζησόπουλος, Ιωάννου, Κόρμπος, Κουτσόπουλος, Σουμπίνιο, Φαβάλι, Ναπολεόνι, Πόποβιτς

Κέρκυρα – ΟΦΗ 4-1

ΛΗΞΗ

90+3′ ΓΚΟΛ στην Κέρκυρα, 4-1. Απομάκρυνση του Βέντσελ πολύ πίσω από το κέντρο του γηπέδου, ο Σαχσανίδης βρισκόταν εκτός θέσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα!

90′ Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

26′ Κίτρινη κάρτα στον Αγρίτη

25΄ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 3-1. Σουτ… τηλεγράφημα του Γραμμόζη από πολύ μακρυά, η μπάλα στα δίχτυα

22′ ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέντσελ

20′ ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 1-1. Εκτέλεση κόρνερ του Γραμμόζη από δεξιά, ο Ιωάννου με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε για την ομάδα του

13′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ, 0-1. Γύρισμα του Ζορμπά από αριστερά, ο Μάντζιος από το ύψος του πέναλτι με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς

10′ Γύρισμα του Ζορμπά από δεξιά, ο Μίχος προ του Μάντζιου απομάκρυνε την τελευταία στιγμή

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις από το νησί των Φαιάκων:

Κέρκυρα: Αναστασόπουλος, Σακελλαρίου, Βέντσελ, Γραμμόζης, Καλαντζής, Μίχος, Αγρίτης, Μαϊστόροβιτς, Οσμάν, Ιωάννου, Τσίγκας

ΟΦΗ: Σαχσανίδης, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Ζορμπάς, Μάντζιος, Ουκάρ, Νάντο, Μποντόρ, Σόουζα, Χόρχε Λόπεθ, Ζόρντι Λόπεζ

Πανιώνιος – Skoda Ξάνθη 1-1

ΛΗΞΗ

72′ ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο, 1-1. Ο Αντούνιες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ομο βρέθηκε μόνος στην περιοχή της Ξάνθης. Εύκολη δουλειά για τον αμυντικό μέσο του Πανιωνίου, που απλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

36′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά το πλασέ που έκανε απόκρουσε με τα πόδια ο Σιδεράκης.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη

29′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Αντούνιες εκτέλεσε φάουλ, ο Πιέρ πήρε μόνος του την κεφαλιά, αλλά από τα τρία μέτρα την έστειλε πάνω από το δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

27′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα, την βλέπει ο Πλατέλλας

26′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 0-1. Σέντρα από τον Βλαχοδήμο, ο Βασιλακάκης στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο και πάλι με τον Αντούνιες. Ο Πορτογάλος δέχτηκε την κάθετη πάσα του Ντιμπαλά και έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Λυμπερόπουλος κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.

18′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Πανιώνιο.  Εξαιρετικό χτύπημα από τον Αντούνιες, η μπάλα όμως αποκρούστηκε από το δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

2′ Παρολίγο αυτογκόλ για τον Πανιώνιο. Ο Σιόβας στην προσπάθειά του να κόψει σέντρα του Μαρσελίνιο, έστειλε την μπάλα σύριζα δίπλα από το δοκάρι του Σιδεράκη.

Οι συνθέσεις απ’ τη Νέα Σμύρνη:

Πανιώνιος: Σιδεράκης, Κούρντι, Πιέρ Ζαν Ζακ, Σιόβας, Ρόκας, Μενδρινός, Σάμαρης, Όμο, Αντούνες, Ντιμπαλά, Κούτσι

Ξάνθη: Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο, Πλατέλλας, Βασιλακάκης, Βλαχοδήμος, Κομεσίδης, Στάσιακ, Ντάνι

Παναιτωλικός – Άρης 5-1

ΛΗΞΗ

90’+ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Γκόλια

86′ Δεύτερη κίτρινη στον Φατί και αποβολή

81′ Διακοπή του αγώνα λόγω ρίψης δακρυγόνων για επεισόδια που γίνονται έξω από το γήπεδο

76′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό, 5-1. Σέντρα από δεξιά, νέα αδράνεια της άμυνας του Άρη, πλασέ του Φερνάντες στην κίνηση μέσα από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα

74′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 4-1. Πλασέ του Γιαννιώτα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα

52′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό, 4-0. Ατομική προσπάθεια του Χαριστέα, που μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή, γύρισε προς τον Καμαρά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Φατί και κατέληξε στα δίχτυα!

48′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό, 3-0. Τραγικό λάθος του Βελλίδη, το εκμεταλλεύτηκε ο Χαριστέας και πλάσαρε εύστοχα στην ανυπεράσπιστη εστία

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1′  Κίτρινη κάρτα στον Παπαζαχαρία

40+1′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό, 2-0. Από τις κόντρες, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Καμαρά, εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του

17′ Kίτρινη κάρτα στον Κούσα για διαμαρτυρία

11′ ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό, 1-0. Σέντρα του Γκόλια από αριστερά, ο Πασάς με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

7′ Σέντρα του Ακόστα από αριστερά, κεφαλιά του Καπετάνου, μπλόκαρε σταθερά ο Ακόστα

Οι συνθέσεις απ’ το Αγρίνιο:

Παναιτωλικός: Τσενάμο, Γκόλιας, Κούσας, Μπουμάλ, Πασάς, Παλαιολόγος, Φερνάντες, Χαριστέας, Ετζεγκέλε, Ντολεζάι, Καμαρά

Άρης: Βελλίδης, Νέτο, Παπαζαχαρίας, Μίσελ, Σολτάνι, Φατί, Σανκαρέ, Γιαννιώτας, Καπετάνος, Λαζαρίδης, Ακόστα