ΤΕΛΙΚΑ: Ξάνθη-ΠΑΟΚ 0-0 – Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 – Ατρόμητος-ΟΦΗ 2-0

Παρακολουθήστε την εξέλιξη των αγώνων στα Πηγάδια, στο Περιστέρι και στο Κλεάνθης Βικελίδης για την 16η αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Ξάνθη – ΠΑΟΚ

ΛΗΞΗ αγώνα

90+1′ Σέντρα του Ρομπέρ από αριστερά, κεφαλιά του Αθανασιάδη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βιβιανί

89′ Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ, ο Ρομπέρ στη θέση του Σαλπιγγίδη

83′ Ωραία ενέργεια του Σαλπιγγίδη και σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βιβιανί

68′ Κίτρινη κάρτα στον Εντιμάρ

65′ Αλλαγή και για την Ξάνθη, ο Βλαχοδήμος αντί του Μάνταλου

63′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννο στη θέση του Ίβιτς

58′ Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά

55′ Κίτρινη κάρτα στον Σνάουτσνερ

Έναρξη δυτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΠΑΟΚ ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού ωστόσο δυσκολεύεται να απειλήσει την εστία του Βιβιανί

38′ Χαμηλή σέντρα του Λίνο από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κομεσίδη και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βιβιανί

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί κυρίως με τον Σαλπιγγίδη από αριστερά να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βιβιανί. Αντίθετα οι γηπεδούχοι αμύνονται και κυρίως με αντεπιθέσεις προσπαθούν να φτάσουν στην εστία του Γλύκου

18′ Αρκετά φάουλ από τις δύο ομάδες σε ένα μέτριο ρυθμό

12′ Σουτ του Σαλπιγγίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Φωτάκη αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι μπλόκαρε εύκολα ο Βιβιανί

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά από τις δύο ομάδες χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις στα Πηγάδια

Ξάνθη: Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Εντιμάρ, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Μαρκόβσκι, Πόι, Ντάνι, Μάνταλος.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λίνο, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Γκαρσία, Λαζάρ, Φωτάκης, Ίβιτς, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Ατρόμητος – ΟΦΗ

ΛΗΞΗ αγώνα

90+4′ Ο Μήτρογλου πέρασε τον Κάρος, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ

90+2′ ΓΚΟλ για τον Ατρόμητο, 2-0. Ο Δημούτσος έκανε το σουτ από τα δεξιά, ο Κάρολ απόκρουσε, ο Επστάιν από τα αριστερά της περιοχής με δυνατό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα

85′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάντζιο (για θέατρο) και αποβολή

80′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Αναστασάκος στη θέση του Μπρίτο

79′ Μεγάλη απόκρουση του Ιτάνζ σε σουτ του Κάλαϊτζιτς

76′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Καμπάνταης στη θέση του Μπουλούτ

75′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούρμπο

62′ Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Δημούτσος στη θέση του Τάτου και ο Σφακιανάκης στη θέση του Πίτου Γκαρσία

52′ Καλός συνδυασμός των παικτών του Ατρομήτου, ο Ταυλαρίδης με τάκλιν έκοψε την μπάλα σε σουτ του Γιαννούλη μέσα απ’ την περιοχή

48′ Σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά του Ταυλαρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βάντο στη θέση του Σίσιτς

45΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Μετά από μακρινή μπαλιά, ο Μάτνζιος μπήκε στην περιοχή του Ιτάνζ, έκκανε το πλασέ από πλάγια θέση και αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Ατρόμητου

41′ Κίτρινη στον Σίσιτς

38′ Κίτρινη κάρτα στον Κάρολ

38′ Σουτ Επστάιν από αριστερά της περιοχής, ο Κάρολ απόκρουσε με διπλή προσπάθεια

37′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπούρμπος στη θέση του Γαλανόπουλου

33′ Σουτ του Μπρίτο από αριστερά της περιοχής, ο Κάρολ απόκρουσε δύσκολα με τα πόδια

31′ Σουτ Πίτου Γκαρσία, ο Κάρολ έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ

25′ Μεγάλη ευκαιρία γι τον Ατρόμητο. Κάθετη μπαλιά του Τάτου, ο Μήτρογλου με κοφτή ντρίμπλα απαλλάχτηκε από το μαρκάρισμα του Ταυλαρίδη και επιχείρησε το σουτ. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι, ο Επστάιν σούταρε, αλλά ο Κάρολ απόκρουσε ενστικτωδώς

16΄ ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-0. Με εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ

Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή της μπάλας και πιέζουν για να ανοίξουν το σκορ

Οι συνθέσεις στο Περιστέρι

Ατρόμητος: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Πίτου Γκαρσία, Γιαννούλης, Νάστος, Τάτος, Φυτανίδης, Επστάιν, Μπρίτο, Μπάλλας, Μήτρογλου

ΟΦΗ: Κάρολ, Βερόν, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Μπουλούτ, Μάντζιος, Κάλαϊτζιτς, Γεωργίου, Παπουλής, Σίσιτς, Λόπεζ

Διαιτητής: Αρετόπουλος

Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα

ΛΗΞΗ αγώνα

86′ Αποβολή για τον Σκούφαλη. Ο Σκούφαλης άπλωσε το χέρι του και βρήκε τον Γιάννιωτα στο πρόσωπο που έπεσε στο έδαφος. Ο παίκτης τους ΠΑΣ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ την κίτρινη είδε και ο Γιαννιώτας για διαμαρτυρία.

77′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κυριάκος αντί του Πατσατζόγλου

74′ Κίτρινη κάρτα στον Πατσατζόγλου

70′ Αλλαγή για τον Άρη.  Ο Τσέζαρεκ άφησε τη θέση του στον Σολτάνι

Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα ο ΠΑΣ

46′ Αλλαγή  για τον ΠΑΣ. Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Τζάνη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

64′ Σουτ του Ούμπιντες αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι…

61′ Κίτρινη κάρτα στον Καστίγιο

38′ Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον

Ο ΠΑΣ ελέγχει την κυκλοφορία της μπάλας στα τελευταία πέντε λεπτά αλλά τα “χαλάει” στην τελική πάσα

29′ Κίτρινη κάρτα στον Σκούφαλη

26΄Κίτρινη κάρτα στον Καζναφέρη

24′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βιτσέντι

22′ Καλός ο ρυθμός στο ματς, αρκετές οι προσπάθειες για γκολ και από τις δυο πλευρές

12′ ΓΚΟΛ για τον Άρη, 1-0. Ωραία προσποίηση του Φατί από αριστερά της περιοχής, γύρισμα της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, ο Καστίγιο αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κηπουρού

11′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ντε Βιτσέντι στη θέση του Ανδράλα