Παρασκευή, 29 Μαρ.

ΤΕΛΙΚΑ: Ντιφερντάνζ-Ολυμπιακός Βόλου 0-3 – Βαλερνέγκα-ΠΑΟΚ 0-2

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ ταξίδεψαν με πούλμαν για να συμπαρασταθούν στην ομάδα τους στο Όσλο, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

– Ο ΠΑΟΚ με γκολ των Βιεϊρίνια στο 72′ και Γκαρσία στο 90′ ουσιαστικά προκρίθηκε στην επόμενη φάση
– Ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε εύκολο βράδυ στο Λουξεμβούργο και προκρίθηκε ήδη στην επόμενη φάση
– Παρακολουθήστε τους δύο αγώνες των ελληνικών ομάδων για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ. Ο Σολάκης από κοντά δίνει διαστάσης θριάμβου στην ομάδα του.

75′ Στη θέση του Κετενμάγιερ ο Ριμπέιρο.

74′ Μέσα ο Κάσκιο, έξω ο Ναρμπιόν.

73′ Ο Μέι στη θέση του Σιεμπενάλερ.

71′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ. Ο Ακόστα στην πρώτη του ουσιαστικά προσπάθεια με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

67′ Ο Ακόστα στη θέση του Μπρέσκα

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ. Ο Μαρτίν πάσαρε στον Σκέμπρι και αυτός με εξαιρετική ενέργεια άνοιξε το σκορ.

62′ Αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα για τη Ντιφερντάνζ. Ο Βέμπερ έδωσε τη θέση του στον Χιμ.

58′ Η απάντηση του Ολυμπιακού Β. Ο Μπρέσκα γύρισε από πλάγια, ο Μαρτίν έκανε την προβολή αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιφερντάνζ πρόλαβε να διώξει αρχικά και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στον επιθετικό της ελληνικής ομάδας και πέρασε άουτ.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντιφερντάνζ. Ο Λεμππέρσν βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή του Γιακούποβιτς αλλά κατάφερε με την προβολή να στείλει τη μπάλα άουτ.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Ντολεζάι

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Λήξη ημιχρόνου

42′ Κίτρινη κάρτα ο Νταρμπιόν.

33′ Σουτ του Νταρμπιόν έδιωξε ο Βέμπερ.

30′ Ο Ολυμπιακός Βόλου πιέζει. Ο Μόνχε πλάσαρε αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

25′ Ο Σκέμπρι δεν πρόλαβε να πλασάρει και να ανοίξει το σκορ.

19′ Κεφαλιά του Καρόν, η μπάλα άουτ.

14′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Το σουτ του Σκέμπρι από κοντά έφυγε άουτ.

11′ Σουτ του Φρανζονί η μπάλα άουτ.

Σέντρα στο ματς

Ντιφερντάνζ (Μόρις Σπιτόνι): Βέμπερ (62′ Χιμ), Ροντρίγκες, Ζιμπενάλερ (73 Μέι)’ , Μπούκβιτς, Γιένις, Λεόνι, Λέμπρεσν, Κετενμάιερ (75′ Ροιμπέιρο), Μπέτμερ, Κάρον, Φρανζόνι.

Ολυμπιακός Βόλου (Χάβι Γκράθια): Γιακούποβιτς, Σέλεσι, Ντολεζάι, Τομάς, Ρόκας, Άλβαρες, Νταρμπιόν (74′ Κάσκιο), Μπρέσκα (67′ Ακόστα), Σκέμπρι, Μόνχε, Μαρτίν.

Διαιτητής: Ντέιβιντ ΜακΚίον (Ιρλανδία)

Βαλερένγκα – ΠΑΟΚ 0-2

Λήξη του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ με το 2-0 επί της Βαλερένγκα καπάρωσε την πρόκριση.

90′ Ο Παπάζογλου στη θέση του Αθανασιάδη.

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία και ο ΠΑΟΚ είναι με τα δύο πόδια στα πλέι οφ του Europa League.

90′ Ο Ρομπέρ στη θέση του Φωτάκη

84′ Ο Στουρ στη θέση του Ζάιτς.

80′ Ο Λαζάρ που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου δίνει στη θέση του στον Τσουκαλά.

72′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια βγήκε στην κόντρα, δεν σταμάτησε πουθενά και με πλασέ έδωσε σημαντικότατο προβάδισμα στην ομάδα του.

68′ Ο Νίλσεν στη θέση του Φελά

61′ Πολύ καλή κομπίνα σε φάουλ από τον ΠΑΟΚ, το γύρισμα όμως του Βιεϊρίνια δεν βρήκε κάποιο συμπαίκτη του.

57′ Αλλαγή για την Βαλερένγκα. Ο Κονέ στη θέση του Λέι

56′ Μεγάλη ευκαιρία για την Βαλερένγκα. Ο Νόρτβινγκ μετά από διώξιμο του Έτο έπιασε το σουτ αλλά ο Τσιρίλο έδιωξε.

55′ Ο Λαζάρ βρήκε σε πολύ καλή θέση τον Βιεϊρίνια αλλά ο Πορτογάλος δεν πρόλαβε για λίγο τη μπάλα.

51′ Καλή εκτέλεση φάου του Γκαρσία, η μπάλα έφυγε άουτ.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Πάμπλο Γκαρσία.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φέλα άουτ.

41′ Κεφαλιά του Τσιρίλο από καλή θέση άουτ.

40′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Ο Βιεϊρίνια άνοιξε ωραία στον Έτο ο οποίος έπιασε το σουτ, αναγκάζοντας τον Χίρτσφελντ να διώξει σε κόρνερ.

37′ Ωραίο σουτ του Λίνο από μεγάλη απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

25′ Η πρώτη φάση της Βαλερένγκα στο ματς. Ο Φέλα κέρδισε τις κόντρες σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ.

16′ Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λαζάρ από καλή θέση έπιασε το σουτ με το αριστερό αλλά η κατάληξη ήταν η ίδια με τα προηγούμενα δύο.

6′ Οι παίκτες του Μπόλονι πιέζουν ψηλά και κλέβουν έυκολα τη μπάλα. Ο Αθανασιάδης εξαπέλυσε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

1′ Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, ο Φωτάκης από πλάγια θέση έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.