ΤΕΛΙΚΑ: Ολυμπιακός Βόλου-Πανσερραϊκός 3-0 – Ξάνθη-Κέρκυρα 2-1

Η αυλαία της 25ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Superleague ανοίγει με δύο κρίσιμες αναμετρήσεις σε Βόλο και Ξάνθη. Παρακολουθήστε την εξέλιξη των αγώνων. Δείτε το πέναλτι που… άναψε φωτιές στα Πηγάδια.

ΛΗΞΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΑ ΠΗΓΑΔΙΑ. Έντονα τα παράπονα της Κέρκυρας.

95′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Κωνσταντόπουλος νίκησε τον Μπόατενγκ στο πέναλτι αλλά ο Βάλας μετά από κόντρες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σουάνης πάντως που γύρισε τη μπάλα μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα της Κέρκυρας είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή. Έντονες οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

94′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΞΑΝΘΗΣ.

92′ Δύο αποβολές για την Κέρκυρα. Βενέτης και Ιωάννου είδαν δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκαν.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ

88′ Ο Ιωάννου στη θέση του Γραμμόζη

87′ Ο Κιντάνα στη θέση του Πόι

86′ Ο Γιαννόπουλος στη θέση του Σίντιτς.

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Τομάς με κοντινό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ.

83′ Ο Τσίγκας στη θέση του Επστάιν

82′ Πλασαριστό σουτ του Καπετάνου από καλή θέση, πέρασε άουτ.

79′ Ο Μπερτόλντι αντί του Νέμεθ.

75′ Ο Κοντός στη θέση του Κις.

71‘ Ο Χαμπλ στη θέση του τραυματία Γκουστάβο

70‘ Ο Βασιλακάκης αντί του Αντεφέμι

68′ Ο Ακόστα στη θέση του Ρόκα.

Το πέναλτι που είδε ο Κουκουλάκης

56′ Ο Σουάνης στη θέση του Κατόνγκο.

54′ Ο Τομάς στη θέση του Σολάκη.

46′ Ο Ντιόγκο στη θέση του Κάστρο.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-0.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΑ ΠΗΓΑΔΙΑ. ΞΑΝΘΗ – ΚΕΡΚΥΡΑ 1-1.

42′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ. Ο Μπρέσκα με το έβδομο γκολ του έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

40′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο Επστάιν νίκησε τον Γκσπούρνινγκ και ισοφάρισε.

39′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ. Ο Μπόατενγκ ανέτρεψε τον Γραμμόζη και ο Κουκουλάκης έδειξε την άσπρη βούλα. Έντονες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

31′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Αντεφέμι με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

26′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟ. Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μπέλιτς, ο Γιακούποβιτς βρήκε την μπάλα και στη συνέχεια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Σέλεζι.

15′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ. Ο Κρίστιαν Νέμεθ με όμορφο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Φερνάντες και σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου.

11′ Με στημένες φάσεις απειλεί ο Ολυμπιακός. Ντολεζάι και Καπετάνος νικήθηκαν από τον Φερνάντες.

10′ Δυνατό σουτ του Πόι, έδιωξε δύσκολα ο Κωνσταντόπουλος.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Τζάγκι της Ξάνθης.

Σέντρα στους αγώνες

Και στα δύο γήπεδα, όπως και σε όλα της Σούπερ Λιγκ θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 2 αδικοχαμένων αστυνομικών της ομάδας ΔΙΑΣ.

Οι συνθέσεις στα Πηγάδια:

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο, Αντεφέμι (70′ Βασιλακάκης), Κατόνγκο (56′ Κατόνγκο), Κομεσίδης, Πόι (87′ Κιντάνα), Καζάκης

Κέρκυρα: Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο (71′ Χαμπλ), Επστάιν (83′ Τσίγκας), Γραμμόζης (88′ Ιωάννου), Ιωάννου, Μακρής.

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Οι συνθέσεις στο Πανθεσσαλικό

Ολυμπιακός Βόλου: Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Καπετάνος, Μπρέσκα, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Μαρτίν, Ρόκας (68′ Ακόστα), Ζέλεσι, Νέμεθ (79′ Μπερτόλντι), Σολάκης (54′ Τομάς).

Πανσερραϊκός: Φερνάντες, Μπέλιτς, Κις (75′ Κοντός), Νταλέ, Παπάζογλου, Πάρκερ, Ανάκογλου, Τριανταφύλλου, Σίντιτς (86′ Γιαννόπουλος), Κέρλα, Κάστρο (46′ Ντιόγκο).

Διαιτητής: Ζαχαριάδης