ΤΕΛΙΚΑ: ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-1 – Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-1

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες υποχρεώνοντας τον Ατρόμητο στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, ενώ Ξάνθη και Λεβαδειακός έμειναν στο 1-1.

ΠΑΟΚ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1 (19′ Λίνο, 29′ πεν. Βιεϊρίνια, 93′ Αθανασιάδης – 60′ Μπρίτο)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια με τακουνάκι βρήκε τον Αθανασιάδη και ο τελευταίος δεν αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

90′ Ο Αρίας στη θέση του Λάζαρ.

88′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Επστάιν εκτέλεσε φάουλ και ο Κρέσιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

75′ Ο Γεωργιάδης σούταρε αλλά ο Ιτάνζ έδιωξε σε κόρνερ.

73′ Ο Ίβιτς στη θέση του Φωτάκη.

69′ O  Γεωργιάδης στη θέση του Σαλπιγγίδη ο οποίος καταχειροκροτήθηκε.

60′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ. Εκπληκτικό αριστερό σουτ του Μπρίτο, στο παραθυράκι του Κρέσιτς.

53′ Ο Αναστασάκος στη θέση του Πίτου Γκαρσία.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

46′ Ο Σφακιανάκης στη θέση του Γιαννούλη.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42′ Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Πίτου Γκαρσία.

29′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια νίκησε τον Ιτάνζ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

26′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΟΚ. Ο Ζουέλα κράτησε τον Αθανασιάδη μέσα στην περιοχή, ο Τριτσώνης δεν έδωσε κάτι αλλά ο βοηθός του, Ακρίβος υπέδειξε την παράβαση και ο διαιτητής σωστά άκουσε τον βοηθό του.

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης πάσαρε στον Φωτάκη αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε με τα πόδια ο Ιτάνζ.

19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Εκπλητική εκτέλεση φάουλ του Λίνο που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ιτάνζ.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάλλα.

14′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Ιτάνζ έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Επστάιν βγήκε μόνος του από τα πλάγια, αλλά το πλασέ του σταμάτησε πάνω στον Κρέσιτς.

11′ Σουτ του Βιεϊρίνια, εύκολα μπλόκαρε ο Ιτάνζ.

8′ Σουτ του Σαλπιγγίδη από καλή θέση μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

3′ Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια απείλησε τον Ιτάνζ αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έδιωξε και στην επαναφορά το σουτ του Λίνο σταμάτησε και πάλι πάνω στον Ιτάνζ.

Σέντρα στον αγώνα

ΠΑΟΚ
: Κρέσιτς, Λίνο, Έττο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λαζάρ (90′ Αρίας), Γκαρσία, Φωτάκης (73′ Σουάνης), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (69′ Γεωργιάδης), Αθανασιάδης.

Ατρόμητος: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Τομας, Τάτος, Επστάιν, Μπρίτο, Μπαλλας, Γιαννούλης (46′ Σφακιανάκης), Μήτρογλου, Ζουέλα, Πίτου Γκαρσία (53′ Αναστασάκος).

Διαιτητής: Τριτσώνης

ΞΑΝΘΗ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-1 (83′ Μαρκόβσκι – 74′ Βασιλείου)

94′ Ο Μαχαίρας στη θέση του Ζησόπουλου.

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Μαρσελίνιο μπήκε από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα και ο Μαρκόβσκι με προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

77′ Ο Σάντσεζ στη θέση του Κοιλιάρα.

74′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Ωραία αντεπίθεση του Λεβαδειακού με τον Βασιλείου να πλασάρει ιδανικά τον Βιβιανί.

63′ Ο Σουάνης στη θέση του Πόι.

62′ Κίτρινη στον Τομας.

53′ Ο Μαρσελίνιο στη θέση του Μάνταλου.

42′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ζουρούδης στη θέση του Κουτσόπουλου.

34′ Κίτρινη στον Βασιλακάκη.

31′ Κίτρινη στον Κοιλιάρα.

29′ Κίτρινη στον Κόρμπο.

19′ Ο Βασιλείου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Βιβιανί απέκρουσε.

16′ Το πλασέ του Βλαχοδήμου, πέρασε άουτ.

4′ Σουτ του Φαβάλι, μπλόκαρε ο Βιβιανί.

Ξάνθη: Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Εντιμάρ, Βλαχοδήμος, Βασιλακάκης (71′ Νταρμπιόν), Μαρκόβσκι, Πόι (63′ Σουάνης), Ντάνι, Μάνταλος (53′ Μαρσελίνιο).

Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Τομάς, Λισγάρας, Μελισσάς, Ζησόπουλος (94′ Μαχαίρας), Κόρμπος, Φαβάλι, Κουτσόπουλος (42′ Ζουρούδης), Κοιλιάρας (77′ Σάντσεζ), Βασιλείου.

Διαιτητής: Κουκουλάκης