ΤΕΛΙΚΑ: ΠΑΟΚ-Skoda Ξάνθη 0-1 – Πλατανιάς-Αστέρας Τρ. 0-3

ΦΩΤΟ NEWSIT.

Παρακολουθήστε τις δυο αναμετρήσεις για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας

ΛΗΞΗ και των δυο αγώνων

86′ Κίτρινη κάρτα στον Τσαμπούρη του Αστέρα Τρίπολης.

86′ Σπουδαία φάση για την SKODA, η οποία σε αντεπίθεσή με τον Ονουάτσι παραλίγο να κάνει το 2-0

85′ Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Λοντίγκιν αποκρούει κεφαλιά του Φωτάκη

82′ Αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Κάστελς να παίρνει τη θέση του Σανκαρέ

81′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη

79′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πρίττας στη θέση του Μάνταλου

78′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη να μην μπορεί να πλασάρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα

75′ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Κάφα μπαίνει στη θέση του Ναβάρο

74′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από κόρνερ του Λίνο, ο Σαλπιγγίδης έπιασε την κεφαλιά, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει εντυπωσιακά

69′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε σπρώξει τη μπάλα προς την εστία, με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει

68′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ράγιος δίνει τη θέση του στον Φραγκουλάκη

66′ Νέα προσπάθεια του Ράγιος κρεμάσει τον Κηπουρό και μάλιστα με σουτ κάτω από τη σέντρα, όμως και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

64′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Η τρίτη. Ο Στόλερ στη θέση του Κάστελς.

62′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Λίνο και Γκαρσία στη θέση του Σταφυλλίδη και του Κάτσε

60′ Ευκαιρία για την Ξάνθη Ο Βασιλακάκης, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

59′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης στη θέση του τραυματία Φλίσκα

48′ Κίτρινη κάρτα Παΐτο

47′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ράγιος προσπάθησε να κρεμάσει τον Κηπουρό, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

46′ Αλλαγές για τον Πλατανιά. Ο Μαραγκουδάκης και ο Ονιέμα στις θέσεις των Δέντσα και Μιρτσέτα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ και στα δυο ματς

45+1′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 0-1. Ονουάντσι με τον Μαρίν συνεργάστηκαν έξω απο την περιοχή η μπάλα έφτασε στα πόδια του Νιγηριανού επιθετικού που πλάσαρε το Γλύκο και έγραψε το 0-1

40′ Σουτ από τον Λόρενς, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λοντίγκιν

39′ Ευκαιρία για την Ξάνθη… Κεφαλιά του Μάνταλου, ο Γλύκος με τη βοήθεια και του δοκαριού έδιωξε σε κόρνερ

35′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, 0-3. Αντεπίθεση του Αστέρα, ο Τσαμπούρης έδωσε στο Ναβάρο, εκείνος γύρισε στον Περόνε και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0

33′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, 0-2. Ωραία συνεργασία του Περόνε με τον Ντε Μπλάσις, η μπάλα έφτασε στον Ναβάρο και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0

31′ Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη, Ο Ονουάτσι πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ελευθερώθηκε από τα μαρκαρίσματα, το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

29′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη με το δυνατό σουτ του Σμιθ να φεύγει άουτ

26′ Ωραία ατομική ενέργεια του Αναστασάκου, αλλά το σουτ του πήγε στην αγκαλιά του Φούλοπ

23′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κατσουράνης γύρισε συρτά την μπάλα απο δεξιά και επερχόμενος Σαλπιγγίδης έπιασε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απο την εστία της Ξάνθης

12′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, 0-1. Ο Ντε Μπλάσις εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Σανκαρέ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξει το σκορ για τους Αρκάδες. Το πρώτο του τέρμα με την ομάδα της Τρίπολης

12′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Σταφυλίδη να σουτάρει μέσα απο την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Κομεσίδη

11′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τσαμπούρης βρίσκει υπέροχα τον Περόνε, εκείνος πλασάρει πάνω από τον Κηπουρό, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του, ενώ η Ξάνθη είναι καλά οργανωμένη στην άμυνα και θέλει να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις

9′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ για το πολύ σκληρό φάουλ στον Κατσουράνη

5′ Σέντρα του Κάλαϊτζιτς από αριστερά, σύγχυση για λίγο στην άμυνα του Αστέρα, αλλά ο Πιπίνης έδιωξει σε κόρνερ