14oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – ΠΑΟ 0-2

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 και κατέκτησε την πρώτη θέση στα πλέι οφ, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ
ΛΗΞΗ αγώνα

85′ Εξαιρετική προσπάθεια από τον Λέτο και δυνατό σουτ, ο Σάχα έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ

79′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Γκερέιρο να παίρνει τη θέση του Λαγού

71΄ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Έντερ στη θέση του Καφέ

Πλέον ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που βρίσκεται στην κορυφή των πλέι οφ και κερδίζει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

67′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 0-2. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει και ο Γάλλος επιθετικός με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

63΄ Αλλαγή για την ΑΕΚ – Ο Κλωναρίδης στη θέση του Γκέντσογλου

63′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης στην θέση του Νίνη.

58′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 0-1. Κακή σέντρα του  Χριστοδουλόπουλου, ο Ντρπιτς έκανε… γκέλα, ο Ματέος πήγε χαλαρά στην μπάλα, έχασε την μονομαχία από τον Σισέ, που έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα.

53′ Σέντρα του Ντατόμο από τα αριστερά, ο Μπαχά έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Κοτσόλη, που δεν ανησύχησε και πολύ.

49′ Μακρινό σουτ του Σισέ, η μπάλα πολύ ψηλά

46′ Διαγώνια μπαλιά του Σκόκο στον Μπαχά. Το διαγώνιο σουτ του δεύτερου πέρασε άουτ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος στην θέση του Βύντρα

Στο ΟΑΚΑ βρίσκεται και ο Νίκος Νοτιάς

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

41′ Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Σισέ μπήκε στην περιοχή της Ένωσης, αλλά το σουτ που έπιασε με το αριστερό πήγε απελπιστικά άουτ

Από το 23′ ο Παναθηναϊκός έχει υπερισχύσει πλήρως, απέναντι σε μία ΑΕΚ που δεν μπορεί να φανεί επιθετικά, πέρα απ’ τις στιγμές που έχει ο Σκόκο την μπάλα

40′ Φοβερή ντρίπλα του Λέτο στον Ματέος, που μπήκε στην περιοχή από θέση πλάγια αριστερά, έκανε το κοντινό σουτ, αλλά ο Σάχα έδιωξε

35′ Κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι

30′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ γύρισε στον Κατσουράνη που έπιασε το σουτ (από πλάγια θέση) και είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι μετά από παρέμβαση του Σάχα

Έχει ανεβάσει την απόδοση του ο Παναθηναϊκός, χάρις τους Λέτο και Νίνη

24′ Σούτ του Καντέ, η μπάλα πέρασε άουτ.

23′ Πέμπτη εκτέλεση κόρνερ για τον Λέτο, ο Σάχα αιφνιδιάστηκε και η μπάλα μετά από περιπέτειες (ο Βύντρα δεν κατάφερε να βρει τρόπο να σουτάρει) απομακρύνθηκε από την περιοχή της ΑΕΚ

21′ Πολύ καλή προσπάθεια του Νίνη, που άδειασε τον Ντρπιτς, αλλά το σουτ που έπιασε από τα όρια της μεγάλης περιοχής κόντραρε και πέρασε άουτ.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα-σουτ του Καράμπελα, ο Λαγός δεν μπόρεσε να κάνει γρήγορα την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

13′ Εκτέλεση κόρνερ του Λέτο, ο Μπουμσόνγκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Σισέ και απομακρύνθηκε.

12′ Ο Μαρίνος προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο Ντρπιτς κατάφερε την τελευταία στιγμή να βάλει την προβολή και να διώξει σε κόρνερ

10′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, ο Κοτσόλης έπιασε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Η ΑΕΚ στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τον Παναθηναϊκό και πλησιάζει πιο συχνά την αντίπαλη περιοχή.

Έναρξη του αγώνα

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Σαχά, Καφές, Ματέος, Νταντόμο, Μάκος, Καράμπελας, Λαγός, Ντρπιτς, Σκόκο, Μπαχά, Γκέντσογλου

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Κοτσόλης, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Νίνης, Σισέ, Λέτο, Ζιλμπέρτο, Μαρίνος, Βύντρα, Κατσουράνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Ακρίβος (Αθηνών), Ευθυμιάδης (Πιερίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

* Αλλαγή στην 11αδα του ΠΑΟ. Ο Κοτσόλης στη θέση του Τζόρβα λόγω θλάσης που έπαθε στην προθέρμανση.

* Εκτός αποστολής της ΑΕΚ έμειναν οι Ντιόπ, Λεονάρντο και Μανωλά, ενώ ο Χιμένεθ προτίμησε να πάρει μαζί του τους Κλωναρίδη και Νικόλτση.