ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ – Στουρμ Γκρατς 1-2

Η Ένωση ηττήθηκε με 2-1 μέσα στο ΟΑΚΑ από την Στουρμ Γκρατς, σε ματς για την δεύτερη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ
ΛΗΞΗ αγώνα

90+2′ ΓΚΟλ για την Στουρμ, 1-2. Ο Σάμπιτς έβγαλε ασίστ για τον Χάας, εκείνος βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μεγάλης περιοχής, και με δυνατό αριστερό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Αραμπατζή.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Κάλα

87′ ΓΚΟΛ για την Στουρμ, 1-1. Ο Σάβιτς έβγαλε μπαλιά για τον Στάντφεντ, αυτός έκοψε λίγο πιο μπροστά από το ύψος του πέναλτι στον αμαρκάριστο Μπούργκσταλερ και εκείνος με δεξί ψύχραιμο πλασέ νίκησε εύκολα τον Αραμπατζή.

82′ Κεφαλιά του Κουκστάλεν, η μπάλα στην αγκαλιά του Αραμπατζή

80′ Δύσκολη στιγμή για την Ένωση. Ο Κλωναρίδης έκανε το λαθος και η μπάλα έφτασε στον Χάας, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

77′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λυμπερόπουλος στη θέση του Μπέλεκ

73′ Κίτρινη κάρτα στον Χάας

72′ Αλλαγή για την Στουρμ. Ο Χάας στη θέση του Χάινς

66′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπουγαΐδης στη θέση του Λεονάρντο. Ο κόσμος της Ένωσης αποδοκίμασε τον Χιμένεθ γι’ αυτή του την κίνηση

61′ Πολύ καλή επέμβαση του Κάλα σε προσπάθεια του Σάμπιτς

57′ Αλλαγή για την Στουρμ. Ο Ζόιμερ στη θέση του Στανγκλ

56′ αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπουγαΐδης στη θέση του Γκερέιρο

55′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούκβα

53′ Δεύτερη κίτρινη στον Δέλλα και αποβολή. Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

50′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0. Εξαιρετική ενέργεια του Λεονάρντο, που έβγαλε σέντρα για τον Χοσέ Κάρλος. Ο Ισπανός πλάσαρε ψιλοκρεμαστά και ο Στάμφερτ αντί να διώξει την μπάλα την κάρφωσε στην εστία της ομάδας του

49′ Κίτρινη κάρτα στον Δέλλα

48′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

45′ Ο Λεονάρντο είχε νέα καλή ενέργεια από τα αριστερά, όμως η σέντρα του δεν βρήκε παίκτη αμαρκάριστο για να βγει κάτι καλό

40′ Αλλαγή για την Στουρμ. Ο Μπούκβα στη θέση του Βόλφ

Οι παίκτες της Στούρμ είναι όλοι πίσω από την σέντρα και περιμένουν τους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι όμως δεν μπορούν να κάνουν μια φάση ανάλογη με αυτές του ξεκινήματος.

31′ Ο Λεονάρντο γύρισε τη μπάλα για τον Χοσέ Κάρλος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, το σουτ του Ισπανού κόντραρε σε σώματα

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το πρώτο γρήγορο τέταρτο

25′ Ο Βολφ ξεπέρασε ωραία τον Λαγό από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, αλλά έπειτα από διαδοχικές κόντρες ο οπισθοχωημένος Λεονάρντο καταφέρνει να διώξει.

19′ Οι Αυστριακοί προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά ο Δέλλας έβαλε την κόντρα διώχνοντας άνετα την μπάλα. Πρώτη φορά που η άμυνα της ΑΕΚ ένιωσε την παρουσία των επιθετικών της Στουρμ

15′ Η ΑΕΚ έχει μπει πολύ δυνατά στον αγώνα, αφού έχει προλάβει πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο να χάσει τρεις μεγάλες ευκαιρίες! Καλή κυκλοφορία της μπάλας για τους “κιτρινόμαυρους”, που συνεχίζουν να πιέζουν τους αντιπάλους τους

8′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο έκανε υπέροχη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά, αλλά το πλασέ που έπιασε στην κίνηση ο Γκούντγιονσεν αποκρούστηκε με υπερένταση από τον Τσάβλινα στην αριστερή γωνία!

6′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπέλεκ βγήκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα της Στουρμ, μετά από τραγικό λάθος του αμυντικού, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ

3′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ του Λαγού μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, πήγε στον Γκούντγιονσεν που έπιασε το σουτ μέσα απ’ την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Στουρμ.

1΄Έναρξη αγώνα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Λαγός, Κάλα, Δέλλας, Κοντοές, Βάργκας, Γκερέιρο, Λεονάρντο, Γκούντγιονσεν, Κάρλος, Μπέλεκ

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ (Φράνκο Φόντα): Κάβλινα, Ποπκχάτζε, Βέμπερ, Σάμπικς, Ντούντιτς, Μπουργκστάλερ, Κάιντζ, Στάντφεστ, Μπόντουλ, Στανγκλ, Βολφ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λι Γουίλιαμ Πρόμπερτ (Αγγλία)
ΒΟΗΘΟΙ: Σάιμον Λονγκ, Ντέιβιντ Ρίτσαρντσόν (Αγγλία)