Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Αγγλία – Ελλάδα 1-2 – Η Εθνική Νέων στον τελικό του Euro!

– Την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού U-19 πήρε η Εθνική Νέων, νικώντας της Αγγλία με 2-1
– Με δέκα παίκτες αγωνιζόταν η Γαλανόλευκη από το 45′. Αποβολή στον Καπίνο σε ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Διούδης!
– Προηγήθηκε η Εθνική με τον Μπουγαΐδη (38′), ισοφάρισαν οι Άγγλοι με τον Αφόμπε (56′).
– Το “χρυσό” γκολ πέτυχε ο Λυκογιάννης στο 108 της παράτασης

ΤΕΛΙΚΟ

113′ Μακρινό σουτ του Σταφυλίδη, ο Τζόνστοουν μπλόκαρε χωρίς δυσκολία

110′ Κίτρινη κάρτα σε Γιαννιώτα και Θορν.

108′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για την Εθνική, 1-2. Ο Λυκογιάννης εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας της Αγγλίας και με λόμπα νίκησε τον Τζόνστοουν!

106′ Κίτρινη κάρτα στον Ρόμπινσον

106′ Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε

Λήξη πρώτου ημίχρονου παράτασης

104′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουγαΐδη

104′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μπακασέτας στη θέση του Κατίδη

101′ Κίτρινη κάρτα στον Σταφυλίδη

Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής η παράταση. Οι Άγγλοι σουτάρουν από μακρυά και ο Διούδης πιάνει εύκολα την μπάλα

Έναρξη της παράτασης

Αλλαγή για την Αγγλία. O Θορν αντικαθιστά τον Λάντστραμ

Λήξη του αγώνα – Ημίωρη παράταση

98′ Σουτ του Κατίδη μέσα απ’ την περιοχή, απέκρουσε ο πορτιέρε των Άγγλων

83′ Ελάχιστα άουτ το σουτ του Ρέντμοντ!

82′ Σουτ του Ρέντμοντ για την Αγγλία και απόκρουση από τον Διούδη

80′ Νέα απόκρουση από τον Διούδη, σε μακρινό σουτ του Μπάρκλεϊ

77′ Αλλαγή για την Αγγλία. Ο Ρέντμοντ στη θέση του Μπεραΐνο

73′ Κίτρινη κάρτα στον Γκάρμπατ

72′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μπουχαλάκης στη θέση του Φουρλάνου

71′ Μεγάλη επέμβαση από τον Διούδη, σε σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Μπεραϊνό

68′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Γκάρμπατ, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη

66′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάρκλεϊ

57′ Αλλαγή για την Αγγλία. O Γκάρμπατ στη θέση του Έρικ Ντάιερ

56′ ΓΚΟΛ για την Αγγλία, 1-1. Σέντρα του Ρόμπινσον από αριστερά, ο Αφόμπ νίκησε τον Διούδη με κεφαλιά

56′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελληνική ομάδα. Ο Σταφυλλίδης εκτέλεσε το μακρινό φάουλ και από πλάγια δεξιά θέση, ο Τζόνστον έδιωξε με τα πόδια!

50′ Στο μισό γήπεδο ο αγώνας στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πιέζουν οι Αγγλοι.

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Διούδης μπήκε αλλαγή, μετά την άδικη αποβολή του Καπίνο και "έσωσε" την Εθνική από την ισοφάριση

45+3′ Ο Διούδης απέκρουσε το πέναλτι. Ενα κουβάρι οι παίκτες της Εθνικής μετά την επέμβαση, τέλος του πρώτου μέρους

45+2′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Διούδης στη θέση του Διαμαντάκου

45′ Πέναλτι υπερ της Αγγλίας και κόκκινη κάρτα στον Καπίνο. Με δέκα παίκτες η Εθνική. ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ στην φάση
Εξαιρετική κάθετη μπαλιά, ο Αφόμπ προσπάθησε να περάσει τον Καπίνο, ο οποίος έκοψε καθαρά τον αντίπαλό του, αλλά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και απέβαλε τον Έλληνα γκολκίπερ

40′ Σπουδαία επέμβαση του Καπίνο σε προσπάθεια του Θορπ.

38′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για την Εθνική, 0-1. Μετά από κόρνερ του Σταφυλίδη ο Μπουγαΐδης πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και τιμώρησε την κακή έξοδο του Τζόνστοουν! Μπροστά στο σκορ η Εθνική μας!

37′ Νεά ευκαιρία για την Ελλάδα! Ξανά ωραία ενέργεια από αριστερά από τον Γιαννιώτα και τεχνικό σουτ, ανάγκασε τον Τζόνστοουν να αποκρούσει με το ένα χερι σε κόρνερ!

35′ Νέα καλή στιγμή για την Εθνική.  Σουτ του Μπάλα έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό “γάμα” του Τζόνστον

29′ ΜΕΓΑΛΟ τάκλιν του Μπουγαΐδη, ο οποίος έκοψε τελευταία στιγμή τον Αφόμπε που είχε γίνει επικίνδυνος μέσα στην περιοχή μας.

26′ Μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σταφυλίδη, αυτός έκανε την προσποίηση έξω απ’ την περιοχή, έπιασε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

24′ Πολύ σταθερή αμυντικά η Εθνική. Σημαντική και η βοήθεια του Μπάλα στον χώρο του κέντρου.

17′ Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της Αγγλίας, Θορπ

15′ Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα για την Εθνική. Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Λυκογιάννη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τζόνσον και στην συνέχεια προσπάθησε να μπει στη φάση ο Διαμαντάκος, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο στόπερ των Άγγλων, Ντάιερ.

Μέχρι στιγμής, ο αγωνιστικός χώρος είναι καλός, αλλά εάν συνεχιστεί να πέφτει τόσο νερό, σίγουρα θα χαλάσει…

12′ Ντρίμπλα του Διαμαντάκου σε μία καλή προσπάθεια από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

H Aγγλία έχει την υπεροχή στα πρώτα λεπτά, αλλά μέχρι στιγμής οι διεθνείς αμύνονται σωστά.

8′ Πρώτο σουτ στον αγώνα, το έκανε ο Λάντστραμ για την Αγγλία, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Καπίνο

7′ Οι Άγγλοι έχουν μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδ και δείχνουν ιδιαίτερα γρήγοροι, ειδικά με τον μεσοεπιθετικό Μπενίκ Αφόμπ.

Ο αγώνας διεξάγεται υπό βροχή.

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Αγγλία (Μπλέικ):  Τζόνστον, Ντάιερ, Ρόμπινσον, Κιν, Θορπ, Μπάρκλεϊ, Τσάλομπαχ, Μπεραΐνο, Χαλ, Αφόμπε, Λάνστραμ.

Στον πάγκο: Ρίπλεϊ, Κόουντι, Κέιν, Ρέντμοντ, Θορν, Χόουπ, Γκάρμπουτ

Ελλάδα (Τσάνας): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Κουρμπέλης, Μπάλλας, Φουρλάνος, Κατίδης, Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Διαμαντάκο.

Στον πάγκο: Διούδης, Μαρινάκης, Ρουγκάλας, Βούζας, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης.

Διαιτητής: Κεν Χάνσεν (Δανία)

Βοηθοί: Λέμπεντεν (Ρωσία), Λίστκιεβιτς (Πολωνία)

H εθνική θα προσπαθήσει να προκριθεί για δεύτερη φορά στον τελικό της εν λόγω διοργάνωσης. Το είχε καταφέρει το 2007, αλλά στον τελικό είχε ηττηθεί 1-0 από την Ισπανία.

Την μπλε εμφάνιση φορούν οι διεθνείς

Τα στατιστικά των δύο ομάδων στην τελική φάση της διοργάνωσης (πρώτη αναφέρεται η Ελλάδα):

Γκολ: 8 – 5
Εύστοχες προσπάθειες: 17 – 14
Άστοχες προσπάθειες: 15 – 13
Κόρνερ: 18 – 13
Κίτρινες κάρτες: 8 – 2
Κόκκινες κάρτες: 1 – 0

* Η Εθνική Νέων, υπό τις οδηγίες του Κώστα Τσάνα προκρίθηκε στα ημιτελικά ως 2η από όμιλο 4 ομάδων και παίζει με την Αγγλία, που πήρε την πρωτιά στο άλλο γκρουπ του Euro under-19.

* O έτερος ημιτελικός μεταξύ της Ισπανίας και της Γαλλίας θα διεξαχθεί στις 20:00