ΤΕΛΙΚΟ: Άντερλεχτ – ΑΕΚ 3-0

Ο Νάτσο Σκόκο αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα από την Άντερλεχτ και “προσγειώθηκε” μετά την εκπληκτική εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη. Πλήγμα με τον Σκόκο που υπέστη τράβηγμα και πιθανότατα χάνει το ματς με τον Παναθηναϊκό.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

86′ Κεφαλιά του Τσαβαρία εύκολα ο Σάχα.

83′ Κίτρινη στον Λαγό.

78′ Ο Τσαβαρία στη θέση του Λουκακού.

76′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπλάνκο που έστειλε τη μπάλα άουτ.

74′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ. Καταπληκτικό τακουνάκι του Γιουχάζ, το οποίο κατέληξε στο βάθος της εστίας του Σάχα.

70′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ. Ο Λουκακού με ωραίο δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άντερλεχτ. Ο Λουκακού με όμορφο αριστερό σουτ λίγο άουτ.

66′ Ο Κανού έδωσε τη θέση του στον Σουάρεζ.

64′ Ο Λεονάρντο στη θέση του Έντερ.

57′ Ωραία σέντρα του Μπερνς πέρασε πάνω από το κεφάλι του Τζιμπούρ.

55′ γυριστή κεφαλιά του Λουκακού λίγο άουτ.

Το γκολ του Μπουσουφά που χωρίζει μέχρι τώρα τις δύο ομάδες

50′ Κίτρινη στον Αργυρίου.

48′ Κίτρινη στον Λουκακού.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Τζιμπούρ στη θέση του Μάκου.

Στο άλλο ματς του ομίλου Ζενίτ – Χάιντουκ 1-0.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

44′ Σουτ του Μπλάνκο, ο οποίος πιέστηκε, πέρασε μακριά από την εστία του Προτό.

41′ Δυνατό σουτ του Μπίλια άουτ.

40′ Σουτ του Λουκακού από δύσκολη γωνία, κατέληξε άουτ.

30′ ΓΚΟΛ για την Άντερλεχτ. Ο Μπουσουφά άνοιξε το σκορ. Ο Κιγιεστάν επιχείρησε το πλασέ, ο Σάχα απέκρουσε ασθενώς τη μπάλα και ο Μαροκινός μέσος της Άντερλεχτ από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

23′ Κίτρινη στον Μάκο.

22′ Ο Μπερνς στη θέση του Σκόκο.

Περίπου 1000 φίλαθλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις Βρυξέλλες, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

20′ Ο Σκόκο τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο. Ετοιμάζεται ο Μπερνς.

18′ Ο Λουκακού βγήκε στην κόντρα, αλλά ο Δέλλας με αποτελεσματική προβολή σταμάτησε το σουτ του νεαρού επιθετικού.

Ματς χωρίς ρυθμό ως τώρα, με την Άντερλεχτ να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να “σπάσει” την καλά οργανωμένη άμυνα της ΑΕΚ.

4′ Σουτ του Ντεσχάχτ μπλόκαρε ο Σάχα.

Σέντρα στον αγώνα

Ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Άρη. Γκέντσογλου, Αργυρίου, Έντερ και Μπλάνκο βρίσκονται στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής έμεινε ο Κώστας Μανωλάς που δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού. Γιάχιτς (τραυματίας), Λεονάρντο και Τζιμπούρ οι υπόλοιποι τρεις που έπαιξαν στο Κλ. Βικελίδης και δεν είναι στην ενδεκάδα.

Ο Κώστας Μανωλάς δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ΑΕΚ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Γήπεδο: Κονστάντ Βάντεν Στοκ

Άντερλεχτ: Προτό, Μαζούχ, Ντεσχάχτ, Μπίλια, Πόλακ, Κανού (66′ Σουάρεζ), Μπουσουφά, Λουκακού (78′ Τσαβαρία), Κιγιεστάν, Γιουχάζ, Ζιγιέτ.