13oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Άρης – ΑΕΚ 0-4

O Παντελής Καφές άνοιξε το σκορ, ΦΩΤΟ ΕUROKINISSI.

Θρίαμβος της ΑΕΚ, η οποία διέσυρε με 4-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη στο ντεμπούτο του Χιμένεθ.

90′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Τζιμπούρ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΚ και ο κόσμος του Άρη απαντάει με αντικείμενα.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο Γκιάρο.

84′ Ο Γκερέιρο από το ύψος της περιοχής δεν σημάδεψε σωστά.

82′ Ο Γκερέιρο κάνει νετμπούτο στο πρωτάθλημα αντικαθιστώντας τον Ντιόπ.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Μπερνς.

80′ Σουτ του Μενδρινού στην αγκαλιά του Σάχα.

74′ Ο Πορτίγια στη θέση του Τσέζαρεκ.

71′ Ο Μπερνς με ατομική προσπάθεια έφτασε απέναντι από τον Σηφάκη, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

67′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σφραγίζει τη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ.

65′ Σουτ του Χαβίτο από δεξιά, με διπλή προσπάθεια ο Σάχα μπλόκαρε.

64′ Ο Μπερνς στη θέση του Λεονάρντο.

62′ Ο Μενδρινός στη θέση του Τόχα.

60′ Ο Νασούτι στη θέση του τραυματία Γιάχιτς

58′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Απίστευτο σουτ από τον Σκόκο, κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σηφάκη αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κόκε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Δέλλας έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η ΑΕΚ προηγείται μετά τα πρώτα 45 λεπτά σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις αφού οι παίκτες των δύο ομάδων προτίμησαν να παίξουν… ξύλο από το να βάλουν τη μπάλα κάτω. Ο Κάκος έδειξε πέντε κίτρινες αλλά θα μπορούσε να δείξει άλλες τόσες ενώ σε δύο περιπτώσεις η ΑΕΚ κινδύνευσε να μείνει με 10. Το γκολ του Καφέ χωρίζει μέχρι τώρα τις δύο ομάδες.

45′ Σουτ του Μίσελ από πλάγια άουτ.

43′ Κεφαλιά του Φατί άουτ.

41′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ . Ο Τζιμπούρ σούταρε, ο Σηφάκης απέκρουσε, νέο σουτ του Μάκου και πάλι ο τερματοφύλακας του Άρη αντέδρασε, αλλά στην τρίτη προσπάθεια ο Καφές σημάδεψε σωστά.

39′ Κι άλλο δυνατό φάουλ από τον Λαγό που ήδη έχει κίτρινη κάρτα και πάλι ο Κάκος αρνήθηκε να βάλει το χέρι στην τσέπη.

38′ Ο Λεονάρντο χρύπησε τον Κάλβο αλλά ο Κάκος δεν έδειξε ούτε καν κίτρινη κάρτα.

Δυνατό ματς μέχρι τώρα, χωρίς ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Νέτο.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Καφέ.

6′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.

4′ Κίτρινη κάρτα στον Φατί.

3′
Σουτ του Τζιμπούρ άουτ.

Σέντρα στον αγώνα.

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Άρης: Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο Γκιάρο, Κάλβο, Τόχα (62′ Τόχα), Τσέζαρεκ (74′ Πορτίγια), Κόκε, Φατί, Μίσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης.

ΑΕΚ: Σάχα, Καφές, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς (60′ Νασούτι), Λεονάρντο (64′ Μπερνς), Τζεμπούρ, Μάκος, Λαγός, Ντιόπ (82′ Γκερέιρο), Σκόκο.

Διαιτητής: Κάκος

Οι παίκτες του Άρη κετέθεσαν στεφάνι στη μνήμη της μικρής Ελευθερίας που έχασε τη μάχη με την επάρατο νόσο.

Κατάμεστο το Κλεάνθης Βικελίδης. Η ΑΕΚ ψάχνει τον πρώτο της βαθμό εκτός έδρας, κόντρα στον Άρη που έχει μία νίκη και μία ήττα εντός έδρας.