ΤΕΛΙΚΟ: Άρης-Ξάνθη 0-0 – ΠΑΣ Γιάννινα-Κέρκυρα 2-1

ΦΩΤΟ NEWSIT
ΦΩΤΟ NEWSIT
Για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, ο Άρης ήρθε ισόπαλος στην έδρα του 0-0) με την Ξλανθη, ενώ ο ΠΑΣ επικράτησε εντός έδρας της Κέρκυρας 2-1.

ΤΕΛΙΚΟ: Άρης – Ξάνθη 0-0

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΣ – Κέρκυρα 2-1

90+ Κίτρινη κάρτα στον Μετίν της Κέρκυρας και στον Πάντο του ΠΑΣ

83′ Αποβολή για τον Καστίγιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο επιθετικός του Άρη παρεμπόδισε τον Βιβιανί να διώξει την μπάλα και πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Κυργιάκο του ΠΑΣ

77′ Ο βελλίδης μπλόκαρε το σουτ του Βλαχοδήμου

76′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Μάνταλου

80′ Μεγάλη απόκρουσε του Γκαλίνοβιτς σε τετ-α-τετ με τον Γεωργίου

74′ Κεφαλιά του Καστίγιο από ευνοϊκή θέση, ο Βιβιανί έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

77′ ΔΟΚΑΡΙ για την Κέρκυρα με τον Μετίν.

73′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Καζάκη ο Σουάνης

73′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κεϊτά στην θέση του Μπακαγιόκο

69′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ακόστα στη θέση του Γιάκομπ

66′ Ο βελλίδης έπιασε την κοντινή κεφαλιά του του Πόι. Στην επόμενη φάση ο Βλαχοδήμος έπιασε ισχυρό σουτ -από πλάγια θέση αριστερά- αλλά πάλι ο Βελίδης είπε “όχι”

70′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Μετίν στη θέση του Λόβιν

68′ ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 2-1. Μετά από κόρνερ, ο Γκαλίνοβιτς απομάρυνε λάθος την μπάλα, υπήρξε σύγχυση στην άμυνα της Κέρκυρας και ο Τζημόπουλος από κοντά έκανε το 2-1.

62′ Αλλαγή για τον Ξάνθη. Ο Βάχοδήμος στη θέση του Μαρσελίνιο

65′ Κίτρινη κάρτα στον Βίλα

63΄Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κουέβας στη θέση του Μπεσέρα

60′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Κοντοδήμος στη θέση του Σακελλαρίου

50′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρσελίνιο της Ξάνθης

49′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Καζάκης έπιασε την κεφαλιά απέναντι από τον Βελλίδη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

46′ Αλλαγές για τον Άρη. Ο Πορτίγια στη θέση του Μίσελ και ο Τόχα στη θέση του Ντίκο

Έναρξη δευτέρου μέρους στο “Βικελίδης”

48′ Κίτρινη κάρτα στον Καλαντζή της Κέρκυρας

46′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Βίλα στη θέση του Νεβιλσέντι

Έναρξη δευτέρου μέρους στα Γιάννενα

ΗΜΙΧΡΟΝΟ και στο “Βικελίδης”

45+4′ Κίτρινη κάρτα στον Καζάκη για φάουλ που έκανε στον Καστίγιο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Κέρκυρα

45′ ΔΟΚΑΡΙ για την Κέρκυρα! Σε αντεπίθεση από αριστερά, ο Καλαντζής σέντραρε, η μπάλα κόντραρε σε έναν αμυντικό και χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Κηπουρού.

45′ Ένταση μεταξύ του Καστίγιο κι ενός ανθρώπου από τον πάγκο της Ξάνθης. Ο Μεξικανός πήρε κίτρινη κάρτα, ενώ ο συγκεκριμένος άνθρωπος αποβλήθηκε

45′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαζαχαρία

44′ ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 1-1. Σέντρα από τα αριστερά, ο Λαμπρόπουλος πήρε ωραία κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κηπουρού

42′ Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο

34′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ούμπιντες, ο Λαζαρίδης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

29′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή του Άρη από πλάγια θέση αριστερά, αλλά το τεχνικό σουτ που έκανε πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Βελλίδη.

26′ Ο Γιάκομπ πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και σε πλάγια θέση αριστερά, ξεμαρκαρίστηκε από τον αντίπαλο του, αλλά το σουτ που έκανε χτύπησε σε αμυντικό και η μπάλα πέρασε κόρνερ

22′ Κίτρινη κάρτα στον Φατί του Άρη

16′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Πόι έκανε το πλασέ μέσα απ’ την μικρή περιοχή του Βελλίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη έδιωξε με το χέρι

13′ Τετ-α-τετ του Μπακαγιόκο με τον Γκαλίνοβιτς, ο Κροάτης απομακρύνει με τα πόδια

13′ Κίτρινη κάρτα στον Ντίκα της Ξάνθης

8′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρέθηκε στην μικρή περιοχή του Βιβιανί, αλλά ο Φατί δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

8′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ, 1-0. Ο Μπεσέρα με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Γκαλίνοβιτς

5′ Τίποτα ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα στους “Ζωσιμάδες”, με τους γηπεδούχους πάντως να έχουν μια μικρή υπεροχή στο χώρο του κέντρου

3′ Ο Καπετάνος συνδιάστηκε με τον Γιάκομπ, μπήκε στην περιοχή του Βιβιάνι, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ

1′ Έναρξη και των δυο αγώνων

Οι συνθέσεις στο “Κλ. Βικελίδης”:

Άρης (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Νέτο, Παπαζαχαρίας, Μίσελ, Καστίγιο, Φατί, Ντίκο, Καπετάνος, Λαζαρίδης, Ιάκομπ, Ουμπίντες

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιάνι, Μπέρτος, Εντιμάρ, Σταθάκης, Στάσιακ, Ντάνι, Ντίκα, Πόι, Καζάκης, Μαρσελίνιο, Μάνταλος

Οι συνθέσεις στους “Ζωσιμάδες”:

ΠΑΣ Γιάννινα (Στέφαν Ντεμόλ): Κηπουρός, Πάντος, Μπουζίντ, Κώτσιος, Λίλα, Τζημόπουλος, Κυριάκος, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Μπεσέρα, Μπακαγιόκο

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Γκαλίνοβιτς, Βένζελ, Καλάντζης, Γιάντσης, Λαμπρόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Μαζνόβ, Γκουστάβο, Όσμαν, Λόβιν.